Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Zeytinburnu Nakliye Ambarları Satılıyor

8 Kasım 2009
671 kez görüntülendi

Zeytinburnu Ambarlar Resim

Zeytinburnu Nakliye Ambarları Satılıyor

Kentsel dönüşüm projeleri ile gündeme gelen Zeytinburnu`ndaki en değerli arazilerden birisi olan Nakliye Ambarları satılıyor

Yaklaşık 31 yıldır İstanbul Zeytinburnu`nda faaliyet gösteren Ambarlar Sitesi`nin yer aldığı 128 dönümlük arazi Güney Koreli Hanjin&Tiger Co.Ltd adındaki şirkete satılıyor. İstanbul Nakliyeciler Ambarları İşletme Kooperatifi`ne (NAKO) ait araziye Koreli şirketin 200 milyon dolarlık teklif verdiği belirtiliyor.

Söz konusu arazi, 2008`in Nisan ayında Yapı Kredi Yatırım aracılığı ile 250 milyon dolarlık muammen bedelle satışı çıkarılmıştı. Fransız bir şirketin verdiği 215 milyon dolarlık teklif sonuçlanmamıştı.

Arazi için 250 milyon dolardan kapıyı açan NAKO yönetimi, pazarlık konusunda 225 milyon dolara kadar inmiş durumda. 130 şirketin 245 ünitede faaliyet gösterdiği Ambarlar Sitesi`nin kurulu olduğu arazi için kooperatifin yönetim kurulunun 200 milyon dolarlık teklifi değerlendirdiği, satış bedelinin yüzde 50`sinin ödenmesi durumunda satışa onay vereceği kaydediliyor. Güney Koreli şirket Ambarbar Sitesi`nin yerine her biri 48`er katlı 4 bloktan oluşan bir rezidans projesi planlıyor.

BAŞKA TALİPLİLER DE VAR

Arazi ile Güney Koreli şirket dışında Azeri bir yatırım grubu ile ağırlıklı olarak arsa ve arazi pazarlama konusunda faaliyet gösteren Anıt Yapı`nın da ilgilendiği bildirildi.

Güney Koreli şirket, Samsung Grubu`nun gayrimenkul projelerini geliştiren şirket ile bağlantılı olduğunu belirten NAKO Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Selçuk, `Kendileri pazarlık görüşmeleri sürerken adlarının duyulmasını pek istemiyorlar.` şeklinde bilgi veriyor.

Öte yandan Ambarlar Sitesi`nin yer aldığı 128 dönüm büyüklüğündeki arazi üzerine 2,09 oranında emsal bulunuyor. Kat izninin serbest olduğu araziyle ilgili olarak Güney Koreli şirketin bir avam proje hazırlayarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi`ne sunduğu belirtiliyor.

HADIMKÖY`E GİDİYORLAR

Ambarlar Sitesi`nde faaliyet gösteren şirketler, Hadımköy`ün Delikaya bölgesinde kendilerine tahsis edilen 217 dönümlük arazi üzerinde yapılacak olan yeni işyerlerine taşınmaya hazırlanıyor. TOKİ, 217 dönümlük bu alanı Ambarlar Sitesi`nde faaliyet gösteren şirketler adına kamulaştırdı.


DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica