Zencefil nasıl hazırlanır? Zencefil Nedir?

29 Kasım 2010
580 kez görüntülendi

Zencefil nasıl hazırlanır? Zencefil Nedir?

taze zencefil nasıl kullanılır,zencefil nedir,taze zencefil,zencefilli bal nasıl yapılır,zencefil bal nasıl yapılır,taze zencefil çayı nasıl yapılır,ballı zencefil nasıl hazırlanır,zencefil nasıl kullanılır,kök zencefil çayı nasıl yapılır,zencefil zerdeçal bal karışımı,zencefil ve zerdeçal karışımı,zencefil bal,zencefil ve zerdaçal bal karışımı faydaları,zencefil bal karışımı nasıl hazırlanır,zencefil nasıl hazırlanır,zencefil cayi nasil yapilir,zencefil nasıl yapılır,ZENCEFİL NASIL DEMLENİR,zerde,zerdeçal bal karışımı

Önceliklik konu başlığında yazıldığı gibi zencefil nedir ve nasıl kullanılır güzel bir dille siz değerli ziyaretçilerimize anlatmaya çalışacağız aşağıda bulunan güzel yazımızda, zencefil tozun’dan tutunda zencefil tabletine kadar bütün zencefil ürünlerini inceleyeceğiz buyurun yazımıza geçelim…

Zencefil yağı : Yağ haline getirilebilir ve kronik lokal ağrılara masaj için kullanılabilir. Yangıyı azaltmak için özüt şeklinde de alınabilir.

Zencefil çayı : Zencefil çayı özellikle soğuk algınlığı gibi durumlarda ateşi düşürücü ve terletici etkisi nedeniyle kullanılır. Önerilen miktar günde 1 yada 2 fincan çaydır.

Zencefil bal : Zencefilin balla karıştırılıp kullanımı da yaygın şekilde kullanılmaktadır. Özellikle soğuk algınlığı ve öksürük gibi durumlarda zencefil zerdeçal ve bal karışımı iyi bir destek olur.

Zencefil tozu : Kök zencefil kurutulduktan sonra toz haline getirilerek de kullanılır. Yemeklere serpilerek kullanılabilir.

Taze zencefil: Zencefil taze rendelenmiş olarak yemek pişirmede kullanılabilir. Sulandırılmış misket limonu suyu ile karıştırılan rendelenmiş zencefil kökü sindirim yolunu rahatlatmak ve gazı azaltmak için yardımcı olabilir. Ancak taze zencefili bulmak pek kolay değildir. Genellikle baharatçılarda zencefil kök ve toz halinde bulunmaktadır.

Zencefil tablet : Aynı zamanda günlük bazda alınabilecek bir takviye olarak da zencefilin kullanımı mümkündür.

Bir zencefil takviyesi seçerken zencefilin keskin kokulu bileşenlerini içerenleri seçmek esastır. Bunlar gingerol’ler ve shogaol’lerdir ve zencefil bitkisinin aktif maddelerindendir.

Hap şeklinde zencefilin kullanımı için dozaj günde üç kereye kadar 100 ila 200 mg’dır. Zencefil kapsülleri dolu bir bardak su veya sıvıyla alınmalıdır

Taze pudra haline getirilmiş zencefil günde üç kez ½ ila ¾ çay kaşığı olarak alınmalıdır.

Taze zencefil kökü günde üç kezden fazla olmamak kaydıyla dört saatte bir yenilebilir ve yaklaşık olarak ½ inch ve soyulmuş olması gerekir. Şimdi önceden paketlenmiş olarak çıkan zencefil çayı günde birçok kez alınabilir. Kristalize zencefil günde iki kez alınabilir.

Hamilelikte zencefil : Zencefil hamilelikte görülen bulantı ve kusma gibi durumlara karşı etkilidir. Hamileliğin ilk 2 ayında günde 4 defa 250 mg oranında alınabilir. Ancak zencefilin adet söktürücü etkisi de olduğu için fazla kullanım zararlıdır. Düşük gibi bir soruna yol açabilir. Bu yüzden kullanım miktarı konusunda dikkatli olmak gerekir .

Bu kadar geniş bir çeşitlilikle mevcut olan zencefil ürünleri ve zencefilin gittikçe artarak keşfedilmekte olan faydaları ile zencefil veya bir zencefil ürünü herkesin evinde bulunması gereken bir şeydir.

Zencefil nasıl hazırlanır? Zencefil Nedir? Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica