Yurtdışından Getirilen Telefona Pasaport Kaydı Nasıl Yapılır ?

10 Ekim 2013
437 kez görüntülendi

Yurtdışından Getirilen Telefona Pasaport Kaydı Nasıl Yapılır 

Yurtdışı Cep Telefonu İMEİ Pasaport Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bilindiği üzere yurt dışın’dan getirilen telefonlar için Ülkemizde başlatılan bir yasa ile Pasaport üzerine İMEİ Kaydı yapılması şartı konulmuştur. Kaçak olarak Türkiye’ye getirilip satışı yapılan akıllı telefonları korsan olarak satılması ve vergi ödenmemesini engellemek amacıyla başlatıldı peki bu bağlamda, Yurt dışından ülkemize getirilen telefona pasaport kaydı nasıl yapılır ? sorusuna cevap olması amacıyla aşağıda bulunan bilgileri sizlerle paylaşıyorum.

Yurt dışından getirilen telefonların kullanıma ve dolayısıyla konuşmaya açılabilmesi için son 1 ay içerisinde ülkemize giriş yapılmış pasaport gerekmektedir. Cihazınızın imei kaydı için bu şarttır. Öncelikle telefonunuzun imei nosu ile maliyeye giderek devletin belirlemiş olduğu yurt dışından getirilen telefonlar için 100 TL olan vergisi ödenmesi gerekmektedir. Bu ödemeyi gerçekleştirdikten sonra ödeme makbuzu ile birlikte hangi GSM Operatörünü kullanıyorsanız. Vodafone, Avea veya Turkcell bayisine, iletişim merkezine başvuracaksınız ve tabi ki bayilerinde kendilerine göre fiyatlandırdığı bir kayıt ücreti var 10 ile 30 TL arasında değişmekte. Bu ücreti de ödedikten sonra Yurt dışı telefona pasaport kayıt işlemini yaptırmış oluyorsunuz telefonunuz kullanıma açılmış olacaktır.

Pasaport kaydı için istenilen belgeler:

-Son 1 ay içinde ülkemize giriş yapılmış pasaport
-Nüfüs cüzdanı
-Maliyeye 100 TL ödeme karşılığında alınmış Makbuz
-Kullanıma açık bir hat ( Turkcell, Vodafone, Avea vb. )

Ek açıklamalar:

Telefonun IMEI kaydı için pasaportun son iki sene içerisinde başka herhangi bir telefon veya cihazların kaydında kullanılmamış olması ve kişinin son 1 ay içerisinde Türkiye’ye giriş yapmış olması gerekmektedir. Bu yüzden pasaportun üzerinde giriş mührü bulunmasına ve söz konusu mührün okunaklı olmasına dikkat edilmelidir.

Telefonunuzun imei sorgulamasını http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden yapabilirsiniz.

Cep telefonu pasaport kaydı hakkında sorunlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda bulunan yorum bölümümüzden bize sorabilirsiniz. 

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica