Marmara Gündem - 07 Aralık 2016, Çarşamba

Yoğurdun faydaları nelerdir?

24 Şubat 2011
1.363 kez görüntülendi

Yoğurdun faydaları nelerdir?

Yoğurdun faydaları, yoğurdun faydası, yoğurt

İnsan vücuduna faydası saymak ile bitmez. yoğurdun yapısı ve içerdiği besin maddeleri nedeniyle yoğurdun insan vücuduna faydası inanılmaz derecede çoktur. Bu bağlamda yoğurdun faydaları nelerdir sorusuna cevap aramaya çalışacağız.

Yoğurdun faydaları

Yoğurt vücudumuz için inanılmaz etkilere sahiptir. Ve çok önemli bir besin kaynağıdır. Yoğurdun yapısı ve içerdiği besin değerleri nedeniyle insan sağlığı açısından kaynağı sütte bile olmayan faydalara sahiptir. Vücudumuz yoğurdun içindeki kalsiyum ve proteini süte göre daha çabuk emer, bu nedenle de kemiklerin gelişimi açısından süte göre daha etkilidir.

Bağışıklık sistemi

Yoğurt zengin besin değeri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu özelliği nedeniyle vücudumuzu kanserden, mide ve bağırsak hastalıklarından, mide, kolon ve ince bağırsak kanserlerine kadar birçok hastalıktan korur.

Yoğurdun belli başlı bir kaç mucizevi faydası

 1. Yoğurt, bağırsaklarda bulunan tehlikeli ve zararlı mikropların yaşamasını engeller ve sindirimi kolaylaştırır. Vücutta kendi kendine sindirilen tek gıda yoğurttur.
 2. Yoğurt tüberküloz hastalığına karşı doğal bir antibiyotik etkisi gösterir. Stres, alkol, kolalı ve karbonatlı içeceklerle zarar gören sindirim sistemini korur.
 3. Yoğurt karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, kalsiyum ve fosfordan oldukça zengin bir besindir.
 4. Günde 150 gram yoğurt vücudun bir günlük kalsiyum ihtiyacını karşılar.
 5. Yoğurttaki potasyum, kan basıncı ve kalp atışlarını düzenler.
 6. Yoğurt büyüme gelişme çağında diş ve kemik gelişimini hızlandırır, raşitizmden korur, kemikleri güçlendirir ve kırılmaları önler.
 7. Yoğurt, bebeklere altıncı aydan sonra ek olarak verilen ilk besinlerden biridir. Böylece bebeklerin kemik ve diş gelişimine yardımcı olur. Bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Bağırsaklarda faydalı mikropların oluşumunu hızlandırır, ishalden korur.

 1. Akşam yenen bir kase yoğurt uykuya dalmayı kolaylaştırır.
 2. İshali olanlarda yoğurt ve ayran iyileşmeyi hızlandırır.
 3. Yoğurdun alerjik etkisi çok azdır.
 4. Yapılan çalışmalar çok yoğurt yiyenlerin az yiyenlere göre daha uzun ömürlü ve daha sağlıklı yaşadıklarını göstermiştir.
 5. Yoğurt, vitamin içerdiği için suyu süzülmeden yenmelidir. Süzme yoğurt B vitamininden fakirdir. Hangi yaşta olursanız olun, sağlıklı ya da hasta, her gün mutlaka 1 kase yoğurt yemeyi ihmal etmeyin. Böylece sağlıklı ve uzun ömürlü yaşayabilirsiniz.

Yoğurdun faydaları nelerdir? Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

 1. fazıl diyor ki:

  randevu alamaıyorum mhrs sistemi açmıyor

Yorum Yaz

Yandex.Metrica