Marmara Gündem - 10 Aralık 2016, Cumartesi

Yeni Ehliyetler Nasıl ? Özellikleri Neler Olacak ?

1 Eylül 2013
255 kez görüntülendi

Yeni çıkacak olan pembe ehliyetlerin ön ve arka yüzünden görünüm

Yeni Ehliyetler Nasıl ? Özellikleri Neler Olacak ? İşte Detaylar…

Aylardır konuşulan ve AB standartlarına uygun olarak tasarlanan yeni ehliyetlerin tasarımları ve özellikleri açıklandı.

Öncelikle şunu belirtelim yeni ehliyetler çipli olmayacak, yeni sürücü belgelerinde çip yerine kare kodlu olarak hazırlanmış. Renk olarak ise pembe renk tonları ve turkuaz, bej rengi dolgu olarak kullanılmış. çip yerine kullanılan kare kodunda ehliyet sahibinin parmak izi, TC kimlik numarası ve kan grubu gibi bilgilerin yer alacağı açıklandı.

Ayrıca yeni ehliyetlerde sahtekarlığı ve dolandırıcılığı önlemek amacı ile 8 ayrı teknolojik güvenlik önleminin alındığı belirtildi. Emniyet Genel Müdürlüğü yeni ehliyetlerin AB özeliklerine uygun hale getirmek için yaptığı çalışmaların sonlarına geldiğini ve tasarımının tamamlandığını açıkladı. Yeni ehliyetlerin eskilerinde olduğu gibi PVC’den değil adeti 3 dolara mal olan 24 milyon tane polikarbon kartlardan yapılmasına karar verildi.

Kızıl ötesi boya kullanılan ehliyetlerin kartları daha dayanıklı, nem kapma oranı düşük olacağı, ehliyetlerde değişken lazer görüntüler, renk geçişli, ultraviole floresan mürekkep, renk değiştiren baskı, arka planda dijital su izi, kızıl ötesi ya da fosforlu boya, kabartma harf, sembol ve şekiller kullanıldığı açıklandı.

EGM yeni sürücü belgelerini programda sorun çıkmazsa 2014 yılının Nisan ayından itibaren sürücülere dağıtmaya başlanılacağını açıkladı.

Yeni Ehliyetler Nasıl ? Özellikleri Neler Olacak ? Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica