Marmara Gündem - 10 Aralık 2016, Cumartesi

water on the moon nasa ayda su buldu

14 Kasım 2009
993 kez görüntülendi

water on the moon nasa ayda su bulduk açıklamasından sonra internet devide bu büyük buluşu boş geçmedi logosunu water on the moon a göre değiştirdi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Ay’da donmuş halde önemli miktarda su bulunduğunu açıklaması, Google’ı da harekete geçirdi. Tüm dünyada Google’ı ziyaret eden kullanıcılar, Ay’da suyun keşfedilmesini anlatan global doodle ile karşılaşıyorlar.

Bu gelişmenin sonucu insanların başka gezegenlere gitmeden önce oluşturabileceği bir koloninin yapılabileceği anlamına geliyor.

Ayda bir ay üssü kurabilecekleri ve de dünya dışında başka gezegen ve galaksilere geçişlerinde bir üs olarak kullanabilecekleri kesinlik kazanmışstır .

Neil Armstrong un dediği gibi “Bizim için küçük ama insanlık adına büyük bir adım yine Ay’dan gelmektedir. ”

Kısacası bu keşifle birlikte dünya dışı bir yaşamı şu ana kadar ispatlamamış olsada insanoğlu Ay’da bir koloni kurabilecek güneş sistemi ve galaksimizin dışına çıkabilecektir.

Uzayda hayat varmıdır yokmudur bilmiyoruz ama gelecek yıllarda Ay’da hayatı başlatacağımıza kuşku yok.

Ay’da su bulunmasının diğer bir anlamı da Dünya dışında bakteri ve ilkel mikroorganizmaların Ay’ın buzullarında yaşayabilecekleri ihtimalini kuvvetlendirerek , yeniden dünya dışında yaşamın tartışmalarını alevlendirecek.

NASA’nın Ay Kraterleri Gözlem ve Algılama Uydusu’ndan sorumlu araştırmacı Anthony Coleprete dün düzenlediği basın toplantısında “Gerçekten evet, su bulduk. Hem de az değil, önemli miktarda” demesi üzerine tüm dünyada, Ay’da su keşfedilmesinin ardından büyük bir heyecan daha başladı. NASA, Ay’da suyu ise, güney kutbu bombardımana tutarak buldu.

Google ise dünya tarihine geçecek bu anı es geçmedi. Global doodle’ı ile kullanıcılarını karşılayan Google, “Discovery of water on the moon” yani “Ay’da suyun keşfi” başlığı ile bunu kullanıcılarına duyurdu. Bu özel logoyu tıklayan kullanıcılar ise İngilizce olarak “water on the moon” (Ay’da su) aramasına otomatik olarak yönlendiriliyor.

Google’dan ‘Water on the moon’ nasa ayda su buldu google ara

Google’dan ‘Water on the moon’ nasa google haber ara

Google’dan ‘Water on the moon’ özel logo haberi

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica