Veda Filmi 2010

10 Şubat 2010
633 kez görüntülendi

Atatürk’ün hayatını anlatan ilk sinema filmi iddiasıyla çekilen filmin adı ‘Veda.’ Ulu Önder’in çocukluğu ve mahalle mektebi bölümünün çekimleri Bademli’de yapılıyor. Burada Mustafa Kemal’in okul arkadaşlarını Ödemişli çocuklar oynuyor. Film, Salih Bozok’un anıları temel alınarak çekildi. Bozok, Atatürk’ün altı yaşından beri arkadaşıydı. Bahar aylarında vizyona girecek filmin oyuncularının tamamı Türk. Ama kamera arkasında İtalyanlar çalışıyor. Emmy ödülleri ve Oscar adaylıklarıyla dünya sinemasının en önemli isimleri arasında yer alan makyaj ve saç ekibi Türkiye’ye yaklaşık iki tonluk malzemeyle geldiler. Ekibin başında, 2006 yılında Apocalypto filmiyle Oscar’a aday gösterilen Vittorio Sodano yer alıyor. Film için 4000’den fazla kostüm hazırlandı.

Veda Filmi 2010 Hakkında Tüm Detayları Sitemizden Bu Konu Altında Takip Edebilirsiniz.

Selanik’te çocukluktan başlayan arkadaşlık önce silah arkadaşlığına sonrasında cumhuriyetle birlikte aynı ideallerin peşinde yürüyen yarım asırlık dostluğa ve ölene kadar süren kardeşliğe dönüştü… Atatürk ve Salih Bozok…

“Veda” Salih Bozok’un anlatımıyla, bu dostluğun, Atatürk’ün hayatının dönüm noktalarının, vatanı kurtarmak için ölüme meydan okuyan bir kuşağın komutanının hikayesi…

Çekimlerine 27 Ekim’de başlanan filmin senaryo çalışması 3 yıl sürdü ve çekimler 7 haftada tamamlandı. Yapımcılığını Kamera Film’in, senaryosunu ve yönetmenliğini Zülfü Livaneli’nin üstlendiği filmin müzikleri de Livaneli’ye ait.

“Veda” filminin başrollerinde ise Sinan Tuzcu, Serhat Mustafa Kılıç, Dolunay Soysert, Özge Özpirinçci , Ezgi Mola ve Burhan Güven yer alıyorlar.

Tamamı yerli sermaye ile hazırlanan bu projede, 13 kişilik İtalyan ve Alman teknik ekip görev aldı. Ünlü Alman görüntü yönetmeni Peter Steguer’in yanı sıra İtalyan sanatçılar Aldo Signoretti (Saç) ve Vittorio Sodano (Makyaj) bu ekibin içindeki isimlerdendi.

Tasarımlarını Baran Uğurlu’nun yaptığı kostümler dönemine uygun olarak eskitildi, renklendirildi ve işlendi.

“Veda” filmi 2010 Mart ayında vizyona girecek.

FİLMİN KÜNYESİ:

Yazan & Yöneten : Zülfü Livaneli
Yapım: Kamera Film
Uygulayıcı Yapımcı: Sevda Kaygısız
Görüntü Yönetmeni: Peter Steguer
Müzik: Zülfü Livaneli
Sanat Yönetmeni: Hakan Yarkın
Kostüm Tasarım: Baran Uğurlu
Makyaj: Vittorio Sodano
Saç: Aldo Signoretti

Zülfü Livaneli Veda Filmi Trailer Fragmanını İzlemek İçin 

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica