Marmara Gündem - 20 Aralık 2017, Çarşamba

Urla Plajları Ve Denize Girilebilecek Yerler

2 Haziran 2016
148 kez görüntülendi

 

izmir-urla-deniz

 

Ülkemizin cennet yerlerinden biri olarak nitelendirebileceğimiz İzmir Urla… Nostalji ve romantizm kokan sahil kasabasıdır. Urla kıyıları karşısındaki 12 Ada ile İzmir Körfezi, en muhteşem haliyle Urla’nın Güvendik sırtlarından seyredilebilmektedir. Urla’nın yerleşim merkezi olma özelliği çok eskilere dayanır. İzmir bir başkadır mavisi ve yeşili doğal güzellikleri ile Urla denize girilebilecek yerler, ülkemizde mavi bayraklı plajların sayıları oldukça fazlalaşmakta. İzmir’de yani Ege Denizi’nde denize girilmekte olan yerlerde suyun kalitesi Türkiye Halk Sağlığı Kurumunca Yüzme Suyu Takip Sistemi dahilinde izlenmekte. Burada yüzme suyu çok temiz bulunuyor A kalite, koliform ve streptekok bakteri sayısı sınır değeri altında; B sınıfı, yüzülebilir yani iyi kalite olan bu plajlar yer almakta.

urla-sahil

Urla denize girilebilecek yerler, Urla’nın merkezine en yakın konumundaki bir plaj Çeşme Altı mahallesinde yer alan Mavi Plajdır. Bir diğeri Yalı caddesine yakın konumundaki çakıl zeminli plajdır ortalama 1,5 km. uzunluğunda olmaktadır. Urla’da yer alan Devlet Demiryolları Kampı plajı cankurtarana sahip ve Karantina Adası’nda bulunan Sağlık Bakanlığı Kampı plajı sahil genişlikleri ve rahatlıklarıyla tercih edilebilir yerler olma özelliğindedir. Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi ve bulvarınca uzanan Atatürk Mahallesi Yüce Sahil Plajı ile Zeytinalanı Mahallesi Eski Orman Kampı Urla’da denize girilebilecek diğer yerlerden biridir.

urla-denize-girilebilecek-yerler

 

  Urla denize girilebilecek yerler, Urla İçmeler bölgesindeki İçmeler Plajı Urla’da hangi yerlerde ya da plajlrda denize girilebilir soruları için başka bir alternatif kumsal olma özelliğindedir. İzmir Urla ilçesinin turizm bakımından en önemli hususu İzmir’in en yakın denize girebilme olanağının Urla’da bulunuyor olmasıdır. Urla ilçesi; denizi ve kumsalı ile proje ve çalışmalar bittiğinde turizmin en önemli merkezi haline gelecektir. Özellikle Temmuz Ağustos aylarında ilçenin Kalabak sahilinden, Balıkova sahillerine dek uzanan ortalama 40 km’lik sahil şeridinde büyük ve küçük özel tesisler, kamu kuruluşlarına ilişkin 6 kamp ve farklı alanlara kurulmuş çadırlar ile beraber denizden yararlanmakta olanların sayısı oldukça fazladır. İzmir bir başkadır.

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica