Marmara Gündem - 07 Mart 2020, Cumartesi

Üniversite Tercihleri Ne Zaman Başlayacak ?

10 Temmuz 2013
651 kez görüntülendi

ÖSYM Logo Resim

2013 – 2014 Üniversite Tercihleri Ne Zaman Başlayacak ?

2013 Yılı LYS ve YGS sonuçlarına göre 2013 – 2014 yılı için üniversite tercihleri ne zaman yapılacak ? işte detaylar…

Çıkardığı puana göre tercih yapma hakkı kazanan öğrenciler, Üniversite tercihlerini 15  Temmuz 2013 pazartesi günü ve 25 Temmuz  2013 Perşembe tarihleri arasında yapabileceği açıklandı. Tercih işlemlerini adaylar ÖSYM‘nin resmi İnternet sitesi üzerinden TC kimlik numaraları ve şifreleri ile sorgulayabilecekler.

Peki Adaylar Üniversite Tercihlerini Neye Göre Nasıl Yapacaklar.

MYÖ ön lisans programlarını tercih edebilmeleri için (sınav olmadan boş kalan kontenjanlar dahil) önceden belirlenmiş YGS puan türünde en az 140 puan; açık öğretim ön lisans ve lisans programlarını tercih edebilmek için YGS puan türünden en az 140 puan; özel yetenek gerektiren lisans programlarına ise ön kayıt yaptırabilmek için YGS puan türünüzden en az 140 puan; yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ekstra puan verilen lisans programları ile sanat,teknoloji,tasarım ve turizm fakülteleri lisans programlarınızın M.T.O.K. kontenjanlarını tercih edebilmek için ilgili YGS – LYS puan türünde en az 180 puan ve yerleştirmesinde meslek lisesi çıkışlı öğrenci adaylarına ek puan verilen programlar dışındaki lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili LYS puan türünde minimum en az  180 puan almış olması şartları aranacak.

Yapmış oldukları tercih sonuçlarına göre adaylar kazandıkları Üniversitelere 2 Eylül Pazartesi günü ve 6 Eylül Cuma 2013 tarihleri arasında kayıt yaptırabilecekler.

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica