Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi

8 Kasım 2009
2.578 kez görüntülendi

Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi

Güngören Belediye Başkanı Ş.Yücel KARAMAN’ın Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında yaptığı açıklamayı aynen yayımlıyoruz. aşşağıdaki yorum bölümünü kullanarak Güngören Belediye Başkanı Ş.Yücel KARAMAN’a Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında soru ve görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi nedir?

Türkiye’ de “ Kentsel Dönüşüm Projeleri “ Marmara depreminden sonra sağlıklı yapılaşma için, İstanbul’da giderek artan çarpık ve yasadışı yapılaşmanın önüne geçmek için yoğun bir şekilde uygulanmaktadır. Amaç; gecekonduların ve sağlıksız binaların Toplu Konut İdaresi tarafından sosyal donanımlı binalara dönüştürülmesi ve halkımıza sağlıklı yaşabilecekleri modern mekanlar sunmaktır.

Tozkoporan Kentsel Dönüşüm Projesi

Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi

Güngören’in Tozkoparan ilçesinde de aynı projenin uygulanması düşünülmektedir. Bu amaçla Tozkoparan’da Ataköy’ün taşıdığı özelliklerden daha iyisi mevcuttur. Bu yüzdende Tozkoparan’ın Ataköy’den daha güzel olması gerekir. Çünkü Tozkoparan’da Ataköy gibi E-5 cepheli, havalimanına yakın, Ataköy’den çok uzak değildir. Ulaşım kolaylığı vardır. Proje bittiğinde Tozkoparan’daki çarpık yapılaşmanın yerine modern bir şehir inşaa edilmiş olacaktır.

· Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi ne zaman başlayacak?

Kentsel Dönüşüm Projesinin ön hazırlık çalışmalarına başlanmış olup tek tek
orada yaşayan halkımızla görüşmeler yapılacaktır. Proje hakkında halkımıza gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır. Proje ile ilgili halkımızla tek tek anketler yapılarak halkımızın proje konusundaki düşünceleri öğrenilerek değerlendirmeye alınacaktır.

· Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi kaç yıl sürecek?

Kentsel Dönüşüm Projesinin süresi, etaplama aşamalarının süresine göre değişkenlik kazanacaktır.

· Tozkoparan Kentsel Dönüşüm Projesi uygulamaya geçirildikten sonra Tozkoparan’da oturan binlerce aile nerede ikamet edecek ve Tozkoparan’da yapılacak yeni konutların sahipleri gerçekten de Tozkoparan’da şu an tapulu evlerinde oturanlar mı olacaktır?

Kentsel Dönüşüm Projesi uygulamaya geçirildikten sonra inşaat aşamasında kesinlikle Tozkoparan’daki mülkiyet sahipleri mağdur edilmeyecektir ve hiçbir yere gönderilmeyecektir. Rezerv olarak kullanılabilecek alanlar var. Önce boş alanlara konutlar yapıldıktan sonra vatandaşlarımız buraya yerleştirilecektir. Sonra vatandaşlarımızın sahip olduğu arazilere konutlar yapılacaktır.

Kentsel Dönüşüm Projesinden öncelikli olarak Tozkoparan’daki mülkiyet sahipleri yararlanacaktır. Donatı alanları oluşturulacaktır. Yollar yeniden düzenlenecektir. Tozkoparan’daki çarpık yapılaşmanın yerine sosyal ve kültürel ihtiyaçların sağlandığı modern bir şehir inşaa edilmiş olacaktır.

· Öncelik Tozkoparan’da yaşayan halka mı tanınacak?

Bu proje kapsamında, dağıtılacak broşürde de belirtildiği üzere öncelik projenin uygulanacağı bölgede yaşayan Tozkoparan’daki mülk sahiplerine aittir.

· Yerinde dönüşüm konusuna açıklık getirir misiniz?

Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında mülkiyet sahipleri hiçbir şekilde mağdur edilmeyecektir. Projede öncelikli olarak yeni binalar yapılacaktır. Daha sonra yapılan yeni binalara öncelikli olarak Tozkoparan’daki mülkiyet sahipleri sahip olacaktır. Bu şekilde Tozkoparan halkı yeni evlerine sahip olduktan sonra eski evlerin yıkımı yapılacaktır.

· Bizler kendi evlerimizin değerine göre mi konut sahibi olacağız?

Tozkoparan’da yaşayan mülkiyet sahipleri uygulanacak olan proje kapsamında; alan olarak mevcut mülklerine eşdeğer yeni daireler verilecektir.

· Ekonomik gücü yeterli olmayan vatandaşlara ne gibi kolaylıklar sağlanacaktır?

Projenin uygulanacağı Tozkoparan sınırları içinde yaşayan mülkiyet sahiplerimizin bütçesine göre ödemeler ayarlanmaya çalışılacaktır. Tozkoparan’daki mülkiyet sahiplerimiz mağdur edilmeyecektir.

· Şu anda bize kesin bir bilgi verilmediğinden evimizi tadilat yapıp yapmama hakkında ne yapmalıyız?

Görevli teknik personelimiz projenin uygulanacağı sahaya inerek halkımıza gerekli bilgilendirmeler yapacaktır ve halkımızla tek tek görüşmeler yapılarak halkımızın düşünceleri alınacaktır. Halkımızla karşılıklı anlaşma sağlandıktan sonra proje uygulamaya geçirilecektir.

· Tozkoparan’da proje ile ilgili birçok söylenti ağızdan ağıza dolaşmakta ve bizler Tozkoparan halkı olarak neye inanacağımız konusunda karasız kalmış durumdayız. Ne yapmalıyız?

Kentsel Dönüşüm sadece yıkım anlamına gelmemektedir. Bir proje ve plan dahilinde eskimiş, deprem riski taşıyan, çarpık ve yasadışı yapılaşmanın mevcut olduğu alanları belirleyip yenilenmesini sağlamaktır. Bölgede yaşayan halkın kendi rızası ile projelerin temasını belirlemektir. Bu yüzden de bölgede yaşayan Tozkoparan halkımızın ortalıkta dolaşan söylentilere kulak asmadan soru ve görüşlerini bizzat yetkili ağızlardan öğrenmeleri gerekmektedir.

Güngören Belediyesi bu projenin yürütülmesi için Kentsel Dönüşüm Ofisi kurmuştur. Ofise bizzat gelerek görüşülebileceği gibi 0212 449 5737 – 38 – 39 ‘dan da ulaşılabilir.

· Bölgede proje için anket yapılmasının nedeni nedir?

Belediye Başkanlığımızca yetkilendirilen görevliler tarafından bölgede yapılmakta olan demografik yapı anketi bölge sakinlerinin ihtiyaçlarının belirlenmesi, istek ve önerilerinin tespiti amacına yönelik olup, elde edilecek veriler Kentsel Dönüşüm projesinin planlama ve etaplama aşamalarında temel alınacaktır.

· Güngören Belediyesi tarafından gönderilen demografik yapı anketi ve başkanımızın yazısında bir takım belgeler istenmektedir. Bu belgeleri vermek zorunlu mudur?

Bu belgeler doldurulan anket formları ile beraber toplanmayacak olup, daha sonraki aşamalarda hak sahiplerinin tespiti için gerekli olan belgelerdir.

· Anket formunda istenmekte olan birtakım belgeler belediyede mevcut olduğu halde neden Tozkoparan’da yaşayan mülkiyet sahiplerinin temin etmesi istenmektedir?

Belediye Başkanımızın yazısında istenilen belgeler yeni projede hak sahibi olanların mülkiyet durumlarının tespitini hedeflemektedir. Bu suretle, veri tabanımızdaki bilgilerdeki eksikliklere tamamlanacak ve veriler güncellenmiş olacaktır.

DMCA.com

Yorumlar

  1. Burak diyor ki:

    Bu yıkımın tarihi belli oldumu? Peki yıkılırsa nereye gidicez ne müddette kalıcaz? Cevaplarınızı bekliyoruz

Yorum Yaz

Yandex.Metrica