Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Taksim Turistik Mobese Kameraları İzle

2 Mayıs 2016
26 kez görüntülendi

 

mobese taksim-meydani-istanbul

İstanbul’un en sosyal mekanlarından olan Taksim Mobese, ismini meydanın hem yanında bulunan Cumhuriyet Anıtı arkasında bulunan su maksemi sayesinde almıştır ve bu tarihi su maksemi Osmanlı devrinden kalan eski eserlerdendir. Şu anki Taksim Meydanı Mobese Osmanlı Devleti zamanında civardaki semtlere su dağıtılması amacıyla yapılan bu maksemden civara su taksimi yapıldığından da “Taksim” ismi verilmiştir. Zamanla bu maksem Taksim Maksemi olarak söylenmeye başlamış ve günümüze Taksim Meydanı olarak gelmiştir. Taksim’deki ünlü Cumhuriyet Anıtı’nın dikili olduğu alan 1928 yılında genişletilerek meydana büyüklük kazandırılmıştır.

taksim-istiklal

Bölge eski evlerinin tespih tanesi gibi yan yana sıralanmaları ile apayrı bir hava taşımaktadır. Cumhuriyet Anıtı’nın görkemi ile meydanda görkemli bir atmosfer oluşmaktadır ve anıt İtalyan heykeltıraş Pietro Canoni tarafından yapılmış en muhteşem anıtlardan biridir. Anıt yapılırken taş ve bronz kullanılmıştır. 1928 yılında şimdiki yerine yerleştirilen anıt iki buçuk senede yapılmıştır. Taksim Meydanı’nın sembolü olan bu anıt, dairesel alanın tam ortasında olup 11 metre yüksekliğe sahiptir. Anıt çift yüzlüdür ve her yüzünde geleneksel mimariden izler taşıyan bronzlarla oluşturulmuş figürler yer almaktadır.

Anıtın kaidesi yeşil suza mermerler ile pembe trentino mermerlerin kullanılması ile oluşturulmuştur. Anıt çift yüzlü olup bu yüzlerden biri Kurtuluş Savaşının sembolize edildiği taraftır, diğer yüz ise Cumhuriyet Türkiye’sinin sembolize edildiği taraftır. 1988’de Şişhane ve Tarlabaşı’nda yapılan yıkımlardan sonra Taksim ile Cumhuriyet Anıtı’nın olduğu alan İstiklal Caddesi yaya yolunun içine girmiştir. Bu sayede daha canlı bir merkeze dönüşmüştür ve bugün pek çok eğlencenin merkezi konumundadır. Taksim kültür, sanat aktiviteleri ile eğlencelerin düzenlendiği meydan alış veriş merkezleri, cafeler, restoranlar ile çok canlı bir sosyal yaşama kaynaklık etmektedir.

Taksim Mobese Kameraları İzle

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica