Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Sepetçiler Kasrı Turistik Mobese Kameraları İzle

25 Nisan 2016
14 kez görüntülendi

Sepetçiler Kasrı Mobese

İstanbul’da Yeşilay Genel Merkezi olarak kullanılan Sepetçiler Kasrı Mobese, 1643 yılında inşa edilmiştir. Sultan İbrahim tarafından yaptırılan bu tarihi yapı Bizans döneminden kalma surlar üzerine inşa edilmiş olup Topkapı’nın dış yapılarından ve kıyı yapılarından bugünlere ulaşmış olan tek kasırdır.Çeşitli merkezlerden getirilen malzemelerle inşa edilen kasrın duvarları kırmızı mermerdendir ve çinileri de İznik’ten getirilmiştir.

sepetciler-kasri

Yapıldığı dönemde Topkapı Sarayı sınırlarında yer alan yapının bu tarihi bilgisine kapı üzerindeki kitabeden ulaşılmaktadır. 1739 yılında II. Mahmut tarafından restore edilen tarihi yapı, 19. Yüzyıl sonlarında da bir kez restore edilmiştir ve mimari yapısına dokunulmamıştır.Tarihi yapının ismi ile ilgili hikâyesi çok ilginç olup birkaç rivayet söz konusudur. Bir rivayete göre Sultan İbrahim’in yapının arkasında bulunan hasırcı ve sepetçileri koruduğu, bu yolla da yapı içerisindeki köşkü yenilerken onlardan yardım aldığından dolayı yapıya bu isim verildiği söylenmektedir.Sepetçiler Kasrı Mobese, başka bir rivayete göre ise Edirne Sarayı’nda yükselen fevkalade yapılara bu isim verildiğinden Sepetçiler adını almıştır.

Sarayburnu’ndaki iki kıyı köşkünden biri olan kasır, III. Murat tarafından inşa ettirilmiş olup kullanılan malzemeleri farklı farklı yörelerden getirtilmiştir. Mimar Davut Ağa’nın inşa ettiği Sepetçiler Kasrı Mobese, Kanuni döneminde de bir yenileme geçirmiştir.Osmanlı döneminden kalma en görkemli ve fevkalade köşklerden olan tarihi yapı, cumhuriyet döneminin başlarında ecza deposu olarak kullanılmış, 1980’de de yeniden restore edilerek birkaç kamu kurumunun merkezi binası olarak kullanılmıştır. Bugün ise enfes bir manzaraya sahip olup misafirlerin ağırlandığı 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ofisi olarak işlev görmektedir.Tarihi yapıya ait önemli bir diğer ayrıntı ise saltanat kayıklarıdır. Bu kökün saltanata ait kayıkların merkezi olduğu ve kayıkların buradan hareket ettiği bilinmektedir.

Anadolu Hisarı Turistik Mobese Kameraları İzle

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica