Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Sarıyer Kilyos Plajları Denize Girilecek Yerler

16 Haziran 2016
65 kez görüntülendi

 

kilyoz-plajlari-beach

 

Günümüzde İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alan Kilyos, Cumhuriyet’in ilk yıllarında Çatalca’ya bağlıydı. Önceleri Tuban Plajı olarak anılmakla birlikte 1930’dan sonra Sarıyer’e bağlandıktan sonra popülerliği artan Kilyos, günümüzde de İstanbul’da denize girilebilecek nadir sahillerden birisidir. Özellikle Sarıyer Belediyesi’nin işlettiği plajın dışında birçok özel plaj Kilyos’ta bulunmaktadır.

kilyos-plaji-ve-deniz

Denizi genel olarak temiz, kumsalı ise ince kum olarak adlandırılan bir yapıda olan Kilyos’un denizinin belki de en meşhur tarafı dalgalı olmasıdır. Kumunun yapışkan olduğu göz önünde bulundurulursa yüzme bilmeyenlerin pek tercih etmemesi gereken sahiller arasında yer alır. Kumsalda bir tane taşa rastlamak pek mümkün değildir. Ancak belirli noktaları geçmemek kaydıyla rahat bir yüzme keyfi yaşayabilirsiniz. Bu sınır da yaklaşık 1 metre derinliğe kadar olan noktalar için geçerlidir. Aynı zamanda sahilde güvenliğiniz için düzenli olarak cankurtaran bulunmaktadır. Tüm bunların yanı sıra plaja girme açısından herhangi bir saat sınırlaması yoktur.

Kilyos’a ulaşım Sarıyer’den Zekeriyaköy yönüne doğru giderek ulaşılabileceği gibi metro ve otobüs imkanı ile de ulaşım mümkündür. Özellikle yaz mevsiminin sıcaklığını atmak ve denize girme keyfini yaşamak isteyen İstanbulluların uğrak bir noktası olsa da İstanbul dışından da ziyaretçiler gelmektedir. Kış mevsiminde ise turistleri plajda yürürken görmek mümkündür.

sariyer-plaji-ve-deniz

Kilyos plajlarında şezlong kiralamak veya şemsiye almak da mümkündür. Bunun dışında şemsiye ve şezlong olmayan yerler de mevcuttur. Birçok plajda olduğu gibi burada da dışarıdan yiyecek ve içecek alımı yasaktır. Bunun dışında yemek yenecek yer sayısı az olmasıyla birlikte hafta sonları İstanbulluların akınıyla daha da kalabalık olan Kilyos sahilinde yer bulmak ciddi bir sıkıntı haline dönüşebilmektedir. Hafta içi günlerde ise daha sakin olan Kilyos deniz severler için bulunmaz bir noktadır.

Sarıyer Kilyos Plajları Denize Girilecek Yerler Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica