Saraçhane Turistik Mobese Kameraları İzle

22 Nisan 2016
12 kez görüntülendi

sarachane-1

İstanbul’un tarihi ve turistik semtlerinden biri olan Saraçhane, Bozdoğan Kemeri çevresinde yer alıp Atatürk Bulvarı ile Şehzadebaşı Caddesi’nin kesiştiği noktalarda bulunan bir semttir. Saraçhane Mobese Kameraları Canlı İzle Bölgenin tarihi çok eski olup Roma ve Bizans döneminden kalan Bozdoğan Kemeri eski devirlerden kalan bir tarihi yapıdır. İstanbul’un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından semtte padişahın kendi ismiyle anılan külliyesi inşa edilmiş ve aynı zamanda Saraçhane de kurulmuştur. Fatih’in vakfiyeleri ile kurulan İstanbul Saraçhanesi, o dönemde 110 bölümden oluşan dükkân olarak kurulmuştur.

sarachane-fatih-istanbul

O dönemlerde önemli bir esnaf bölgesi olan semt, yangınlardan dolayı büyük zarar görünce eski önemini yitirmiş ve alış verişlerde durgunluk yaşanınca esnaflar tarafından terk edilmeye başlamıştır. Bu tarikten sonra da bir kavşak noktası haline gelmiştir. Mimar Sinan’ın çıraklık eserim diye addettiği ünlü Şehzadebaşı Camisinin de bulunduğu Saraçhane, Kanuni döneminde de bazı yapılanmalar şahit olmuştur. Kanuni’nin oğlu için yaptırdığı bu cami, Mimar Sinan’ın dehası ile yaptığı en önemli camilerdendir ve Saraçhane’de en çok ziyaret edilen mekânlardandır.

Daha sonra semtte açılan Atatürk Bulvarı semti ikiye bölerek şehir trafiğini rahatlatmıştır. Her ne kadar trafiği rahatlatmak için yapılsa da bulvarın açılışından kısa bir süre sonra Şehzadebaşı Caddesi ile bulvar arasında yaşana trafik sıkışıklığı yeni sorunları da beraberinde getirmiştir. Buna çözüm olarak da Şehzadebaşı alt geçidi ve üst geçidi yapılmıştır. Bu geçidi yaptıran belediye başkanı Haşim İşcan’ın vefatı ile de alt ve üst geçitlere onun ismi verilmiştir.  Semtte dikkat çeken alanlardan biri de Saraçhane Parkı ve Haşim İşcan’ın adının yaşatıldığı Bisikletçiler Çarşısı’dır. Hala eski dönemlerin izlerinin bulunduğu semtte esnaflık önemli bir uğraş olarak yaşatılmaktadır.

Anadolu Hisarı Turistik Mobese Kameraları İzle

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica