Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Salacak Turistik Mobese Kameraları İzle

27 Nisan 2016
86 kez görüntülendi

salacak mobese izle

Üsküdar yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere beşiklik etmiştir ve Üsküdar’ın en önemli tarihi bölgelerinden olan ve yerleşim alanlarından biri olan Salacak Mobese izle, İstanbul’da eşsiz bir manzaranın da bekçisidir. Boğaz’ın incisi olarak addedilen Kız Kulesi’ne ait en muhteşem panoramaya Salacak sahillerinden gözlemlenmektedir. Salacak Şemsi Paşa ile Harem arasında kalmaktadır ve Salacak sahillerinden izlenen gün batıllarının lezzetine İstanbul’un başka bir köşesinden erişmek mümkün değildir.

salacak mobese

Fatih Sultan Mehmet, çok kıymet verdiği muhterem hocası Ak Şemsettin için burada bir cami ve çeşme yaptırmıştır. Üsküdar’ın doğal güzelliği yanında bir de köklü bir tarihi vardır ve bu tarihe ait kökler Salacak’tan salınmıştır. Üsküdar’ın tarihi daha Romalılar döneminde başlamıştır ve Bizans’la devam etmiştir. Osmanlı Devleri tarafından devralındıktan sonra ise daha da başka eserlerle zenginleştirilmiştir. Üsküdar’daki Salacak Mobese ise bu tarihe tanıklık eden bir yarım ada olarak fevkalade bir konuma sahiptir.

Özellikle İstanbul’un fethinden hemen sonraki 16. Yüzyılda yapılan camiler, medreseler, kervansaraylar, iskeleler Üsküdar’a ve beraberinde Salacak’a bambaşka bir görünüm kazandırmıştır. Salacak, bambaşka bir İstanbul siluetinin yakalandığı apayrı bir merkezdir. Arkasında yer alan Sultan Ahmet ve Ayasofya ile hemen ön tarafındaki Kız Kulesi ile bu silueti çizen Salacak Mobese, günün 24 saati capcanlı ve her yeri ışıl ışıl, âşıkların kol kola gezdiği romantik bir mevkidir. Sağ tarafında ise apayrı modern bir dünya ile Maslak ve Levent yer almaktadır. Sahil boyunca yan yana büfeler, ekmek arası köfte, çay, oralet, sahlep vs. ile Salacak başka dünyaların kapılarını aralamaktadır. Martılar ve deniz ise insanı başka diyarlara alıp götürmektedir bu eşsiz mekânda. İçilen bir bardak çayın keyfi Kız Kulesi manzarası ile ayrı bir tada dönüşmektedir Salacak Sahili’nde.

Salacak Mobese Kameraları İzle

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica