Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Pierre Loti Turistik Mobese Kameraları İzle

27 Mayıs 2016
34 kez görüntülendi

pierre-loti-mobese-izle

Ünlü Fransız yazar Pierre Loti’nin adıyla anılan tepe, Haliç’in o müthiş manzarası eşliğinde büyülü bir atmosfere bürünmektedir. Eyüp Sulatan Camisi’nin yanı başındaki mezarlıklardan yukarı doğru kıvrılan uzun bir yoldan merdivenlerle çıkılan Pierre Loti, aynı zamanda teleferikle de ulaşımın yapıldığı bir merkezdir. Merdivenli yolun sonunda Pierre Loti Kahvesi yer almaktadır ve ünlü Fransız yazar için bu kahve İstanbul’a geldiği zaman sık sık ziyaret ettiği bir mekândı. Ünlü yazarın İstanbul’da Aziyade isimli bir bayana âşık oluğu ve onun için bu kahveye geldiği zamanlarda bir roman yazdığı rivayet edilmektedir. Bu nedenle de tepeye onun adı verilmiştir.

pierre-loti-canli-izle

 

Tepedeki bu kahve yolun sonunda ziyaretçilerini karşılamaktadır ve önceki dönemlerde Rabia Kadın Kahvesi olarak anılmaktaydı. Pierre Loti 19. Yüzyılda yalnızca ünlü Fransız yazarın değil aynı zamanda pek çok seyyahın ve yabancının da uğrak noktası olan bir mekân olmuştur. Tepede yer alan tarihi yapılar içerisinde Çolak Hasan Tekkesi, Sıbyan Mektebi, Dilek Kuyusu ve Kaşgari tekkesini saymak mümkündür. Bu yapılardan Dilek Çeşmesi, önceleri küçük kağıtlara dileklerini yazıp tan aşıkların çeşmesi olarak bilinmektedir.

Tepenin en canlı noktası Pierre Loti Kahvesi olup günün her saatinde semaver çayı bulmak mümkündür. Bazıları için bir fincan kahvenin merkezi olan bu tepe Haliç’i tam karşına almaktadır. Muhteşem Haliç Manzarasını gören tepenin aşağısında birçok ünlü ismin de mezarının bulunduğu bir mezarlık yer almaktadır. Tepede yer alan konaklar ise Osmanlı mimari tarzını en güzel yansıtan eserlerden olup bu konaklar yerli ve yabancı turistlerin ağırlandıkları merkezler olarak kullanılmaktadırlar. Aşık tepesi olarak da anılan tepe İstanbulluların bir bardak demli çay ve Haliç manzarası ile kendilerini dinledikleri nezih bir mekan olarak dikkati çekmektedir.

Mobese Kameraları İzle

Pierre Loti Turistik Mobese Kameraları İzle Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica