Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Oruçluyken Adet (Regl) Olmak

25 Haziran 2013
1.223 kez görüntülendi

Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar mı ?

Oruçluyken Adet (Regl) Olmak Orucu Bozar mı

Ramazan aylarında kadınları yakından ilgilendiren bu soru, birçok kadının başına gelmiştir, ya da gelebilir. Sahurda niyet edip orucunuzu tutmak için yattınız. Kalktığınızda adet olduğunuzu fark ettiğinizde ne yapmanız gerekiyor? Merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Oruçluyken adet gören kadının orucu bozulmuş demektir. Bu durumda kişinin iftar saatini beklemesi gerekmemektedir, yiyip içebilir. Bu, 40 gün kefalet gerektirmez. Ancak daha sonra ödenmesi gerekir. Bu nedenle, Ramazan’dan sonra adet olmadığınız günler, Ramazan boyunca adet olduğunuz günlerin borcunu, oruç tutarak ödeyebilirsiniz.

Kadın adet olduğunu fark ettiğinde, iftar saatine kadar bir şey yemese de orucu bozulmuştur. Bu nedenle iftar saatini beklemesi gerekmez. Ancak diğer oruç tutanlara saygı için bunu gizli yapması yararlı olur. Bozulan bu orucun yerine kaza orucu tutulması yerinde olacaktır.

Bir kadın regl olduğu günleri biliyor ya da bir yerlere not alıyor olsa da, diğer bir ay beklediğinizden daha önce ya da daha geç adet görebilirsiniz. Bu durumda, Ramazan ayında da beklenmedik bir zaman diliminde adet olmak, orucunuzu bilerek isteyerek bozduğunuz anlamına gelmez. Bu durum, yalnızca kaza orucu gerektirir. Bu durumda kişinin karnı ağrıyabilir ya da halsiz düşebilir, bu nedenle akşam saatini beklemesi yersiz olacaktır.

Oruçluyken adet olmak,  oruçluyken adet görmek,  oruçlu iken adet görmek,  oruçluyken adet,  oruçken adet olmak,  oruçlu iken adet oldum orucum,  oruçluyken adet gelirse, oruçlu iken adet olanın durumu,  oruçluyken adet olursan oruç bozulur mu

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica