Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Oruç Tutarken Yanlışlıkla Yemek İçmek

25 Haziran 2013
922 kez görüntülendi

Oruç Tutarken Yanlışlıkla Yemek İçmek Orucu Bozar mı ?

Oruç Tutarken Yanlışlıkla Yemek İçmek

Bir yılın belki de en güzel ayı Ramazan’dır. Sofraların ve evlerin bereketlendiği bu ayda, insanlar Allah rızası için oruç tutarlar. Ancak bazen, yoğun iş temposunda ya da yemek yemeğe alıştığı bir saatte, ya da dalgınlıkla yemek yiyebilir. Bu, bir dilim pasta, bir adet bisküvi ya da koca bir tabak makarna olabilir.

Burada önemli olan, kişinin yemeği yerken oruç tuttuğunu unutmuş olmasıdır. Bu tür kaza ile yenilen yemekler orucu bozmaz ve kefalet gerektirmez. Kişi, dayanamayıp yemek yerse, o zaman kişi kendi iradesi ile yemek yemiş olur. Bu durumda oruç bozulur ve kefalet gerektirir.

Bir kişi oruçluyken unutup bir şey yiyip içtiğinde, orucunu bozmaması gerektiği, ona Allah’ın yiyip içirdiği söylenir. Bu nedenle, bu gibi durumlarda kişinin orucunu bozmasına ya da kefalet için 40 gün oruç tutmasına gerek yoktur. Bu konuda şunu örnek vermek yerinde olacaktır; Allah kimseyi unutarak yaptığı bir şeyden dolayı sorumlu tutmamıştır. Çünkü bunda kulun bir kararı ya da etkisi yoktur. Bu durum, oruçluyken unutup yemek yemek ya da su içmekte de geçerlidir.

Buradan yola çıkarak, oruçlu olan bir kişi, eğer unuttuysa, tabaklar dolusu yemek dahi yese, kana kana su içse, bir de üstüne bir güzel tatlı yese de orucu bozulmaz. Yeter ki, kişi gerçekten unutmuş ve yemek yerken hatırlamamış olsun. Kişi yemek yerken oruç olduğunu hatırlatıp yemeye devam ederse, oruç bozulur. Bu nedenle, kişi oruçluyken unutup yemek yiyorsa ve o anda oruç olduğunu hatırlarsa, ağzındaki lokmayı çıkarıp ağzını çalkalaması gerekmektedir. Bu durum, farz oruçlar için olduğu kadar, nafile oruçlar için de geçerlidir. O halde, oruçlu iken unutup bir şey yiyip içmenin kişiye ve orucuna zarar vermediğini söyleyerek yazımıza son verelim…

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica