Marmara Gündem - 21 Aralık 2017, Perşembe

Oruç Tutarken Sigara İçilir mi ?

25 Haziran 2013
931 kez görüntülendi

Oruç Tutarken Sigara İçilir mi ?

Oruç Tutarken Sigara İçilir mi ?

Kimilerine göre Ramazan ayında saatlerce aç kalmak en zoru iken, kimilerine göre zor olan gün boyu sigara içmeden dayanmaya çalışmaktır. Gerçekten de günde ortalama 1 paket sigara içen bir insanın, uzun saatler sigaradan uzak kalması, zor olacaktır. Oruç ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri de, sigaranın oruç bozup bozmadığıdır. Herhangi bir şekilde tokluk hissi yaratmayan, açlık hissini gidermeyen sigara, orucu bozuyor mu? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Sigara, keyif yapıcı bir maddedir. Ayrıca irade ile alınan ya da irade dışı alınan olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunu aktif ve pasif içici olarak da değerlendirebilir. İrade ile içilen sigara, kişinin isteyerek sigara yakması ve dumanını içine çekmesidir. Bu şekilde sigara dumanını içine çekmek orucu bozar ve kefalet gerektirir. Yani, kendi isteği ile oruçken sigara içen bir insan, ( unutkanlık ile yakmadığı sürece) o orucun borcunu ödemek durumundadır.

Bir de irade dışı sigara dumanının içine çekildiği durumlar vardır. Sokakta yürürken yanınızdan geçen, sigara içen bir insanın sigarasının dumanını çekmek, orucu bozmaz ve kefalet gerektirmez. Aynı zamanda bir arkadaşınız sizin yanınızda sigara yaktığında da oruç bozulmayacaktır, ancak kişinin sigara içilen ortamdan derhal uzaklaşması gerekmektedir. Özellikle oruçlu iken, sigara ve nargile gibi keyif veren maddelerden mutlaka uzak durulmalıdır. Ancak irade dışı alınan dumandan kaçınmak mümkün olmayacağından, oruçlu iken sigara ya da nargile dumanına maruz kalmak, orucu bozmaz.

Sigara ve nargile gibi tütün ürünlerinin kullanımı, kefalet gerektirdiğinden orucu bozar. Kişi, sigara içmesi durumunda orucunu tutmaya devam edemez. Ancak, alışkanlık gereği dalgınlıkla sigara yakıp fark etmeden 2-3 tane bile içse, oruç bozulmaz ve kefalet gerektirmez. Ancak kişi orucunu hatırladığı anda sigarayı atmalıdır.

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica