Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Oruç Tutarken Nasıl Zayıflanır ?

24 Haziran 2013
952 kez görüntülendi

Oruç Tutarken Nasıl Zayıflanır ?

Halk arasında “11 Ayın Sultanı” olarak da bilinen Ramazan ayı, tüm Müslüman aleminin oruç farzını yerine getirdikleri bir aydır.  Sabah ezanının okunması ile başlayan oruç, akşam ezanı ile açılır. Ramazan aylarında saray sofralarını aratmayacak sofralar kurulur, çeşit boldur. Hatta bu nedenle, oruç tutanların Ramazan ayında kilo aldığı da söylenir.

oruc-tutarken-zayıflamak

Normalde geç saatten sonra kesinlikle bir şey yenilmesi tavsiye edilmezken, özellikle yaz aylarına denk gelen oruç günlerinde, akşam 8’den sonra iftar yapılmaktadır. Kaldı ki tüm gün boş kalan mideye, iftarın yapılması ile birden yüklenildiğinden, kişinin yedikleri direk yağa dönüşebilir. Arka arkaya çorba, ana yemek, börek, tatlı vs gibi yiyeceklerin tüketildiği bir Ramazan ayı için, kilo almak kaçınılmaz olacaktır.

Ramazan’da kilo vermek ya da formunu korumak isteyenler, normal zamandaki günlük beslenme programını bu dönemde de korumalıdır. Sabah ezanından önce ve akşam ezanından sonra birer öğüne dayalı bir beslenme programı, tabi ki kilo almanıza neden olacaktır. Oysa, iftarı açtıktan sonra yiyeceklerinizi birer-ikişer arayla tüketmek ve daha hafif yiyeceklerle orucu açmak, bu ayda kilo vermenizi sağlayacaktır. Ayrıca orucu açtıktan yaklaşık 1-2 saat sonra su tüketimini bol miktarda yapmanızda da yarar var.

Ramazan ayı, aslında iradenizin ne kadar güçlü olduğunu kendinize gösterebildiğiniz bir aydır. Oruç tuta bildiğinize göre, gün boyu çikolata yemeden de durabilirsiniz. Bu da sizin için önemli bir motivasyon kaynağı olacaktır. Bu ay boyunca, iftar sonrası-sahura kadar yiyeceklerinizi 3-4 öğüne bölebilirsiniz. Böylece midenize birden yüklenmemiş olacaksınız. Tatlı yiyecekseniz dondurma ya da sütlü tatlıları tercih edin, ya da meyve kupların’dan yiyebilirsiniz. Tatlıyı, yemekten en az 2 saat sonra tüketmeniz daha doğru olacaktır. Böylece, sağlıklı bir şekilde kilo verebilir hem de orucunuzu gönül rahatlığı ile tutabilirsiniz.

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica