Marmara Gündem - 21 Aralık 2017, Perşembe

Oruç Tutarken Makyaj Yapılır mı ?

24 Haziran 2013
3.085 kez görüntülendi

Oruç Tutarken Makyaj Yapılır mı ?

Ramazan geldiğinde, özellikle çalışan bayanların en merak ettiği soru, “oruç tutarken makyaj yapmak orucu bozar mı?” sorusudur. Fondöten, allık, rimel gibi diğer makyaj malzemelerinin yanı sıra, en tartışmalı olan makyaj malzemesi, rujdur. Dudaklarla direk olarak temas eden ve emilme ihtimali olan ruj, orucu bozmaz.

Oruç Tutarken Makyaj Yapılır mı ?

Rujun emilmesi durumu ise mekruhtur. Bu nedenle, oruçluyken makyaj yapmak orucu bozmaz, ruj sürmek kefalet gerektirmez. Makyaj yaptığınız günlerde de orucunuzu bozmadan iftar saatini bekleyebilirsiniz.

Ramazan ayında oruç tutulması, fakirleri ve açları anlamak ve sahip olduklarımıza şükredilmesi açısından oldukça önemlidir. İşte bu noktada, orucun anlam ve önemi düşünüldüğünde, oruçluyken makyaj yapılmaması yerinde olacaktır. Ancak yine de kadınlar, iş yerinde ya da günlük hayatta, her zamanki gibi bakımlı görünmek isteyebilirler, bu durumda da makyaj yapmak kaçınılmaz olacaktır.

Ruj sürmek de diğer makyaj malzemeleri gibi orucu bozmaz. Ancak çeşitli aromatik rujlar ya da herhangi bir rujun boyası, dudaktan sökülüp yutulması halinde oruç bozulur. Bu durumda oruç, kefalet gerektirir. Bu nedenle, özellikle Ramazan aylarında ruj sürmekten kaçınmalısınız. Ancak zaten aç olmanın verdiği görünüm ile dudaklarınızın beyaz ya da mor göründüğünü söyleyebilirsiniz, doğru. Bu gibi durumlarda, dudaklarınızdaki boyayı emmeden orucunuzu devam ettirebilirsiniz. Durumun arada kalmasını istemiyorsanız da, oruç tutarken ruj sürmemenizde yarar var.

Rujun dışında herhangi bir makyaj malzemesi, oruç açısından tehlikeli değildir. Her ne kadar tüm makyaj malzemeleri deri ile temas ediyor olsa da, herhangi bir yutma ya da çiğneme durumu olmadıkça, diğer makyaj malzemelerinin orucu bozma gibi bir durumu söz konusu değildir. Açlığın verdiği solgun görünümü gidermek için, hatta hafif bir allık ve göz makyajından yardım bile alabilirsiniz.

Oruç Tutarken Makyaj Yapılır mı ? Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

 1. Yasemin diyor ki:

  Dudak kalemi sürmek bozarmi

 2. Edanur diyor ki:

  Rimel sürmek orucu bozarmi?

 3. Marmara Haber diyor ki:

  Merhaba yeliz hanım yazımızı okumadan yorum yapmışsınız, makalemizi tekrar incelerseniz, fondöten orucu bozar mı sorusuna cevap bulabilirsiniz.

 4. yeliz diyor ki:

  peki fondöten kullanmak orucu bozar mı ?

Yorum Yaz

Yandex.Metrica