Marmara Gündem - 20 Aralık 2017, Çarşamba

Nüfus Cüzdanı,Ehliyetini kaybedenler neler yapmalı? Nerelere Başvurmalı?

23 Mayıs 2012
4.885 kez görüntülendi

2013 Yılı, Kimlik, Nüfus Cüzdanı, Ehliyetini Kaybedenler Neler Yapmalı? Nerelere Başvurmalı?

Nüfus Cüzdanı,Ehliyetini kaybedenler neler yapmalı? Nerelere Başvurmalı?

Nüfus Cüzdanı,Ehliyet yada Kimliğinizi kaybettiyseniz ve neler yapmanız gerekiyor bilmiyorsanız doğru sayfadasınız. Aşağıda bulunan yazımızda  nüfus cüzdanı kayıp işlemleri,tc kimliği kaybolunca ne yapılmalı,kayıp nüfus cüzdeanı işlemleri,kimliği kaybettim ne yapmalıyım,kimliğimi kaybettim 2013,kimliğimi kaybettim gazete ilani,kimlik kayboldu,nüfus cüzdanı kayıp gazete ilanı gibi sorularınızın cevabı yer almaktadır. Buyurun yazımızı inceleyin ve yukarıda yazan bütün sorularınızın cevabına ulaşın.

Muhtarlıktan aldığınız nüfus cüzdan talep belgesiyle ve kimliğinizi belgeleyen ehliyet, pasaport, memur cüzdanı gibi bir belgeyle nüfus müdürlüğüne gittiğinizde 3 dakikada yeni nüfus cüzdanınıza kavuşuyorsunuz. Eğer evlilik gibi sebeplerle kimliğinizi yenilemek istiyorsanız muhtarlıktan herhangi bir belge almanıza da gerek yok. Nüfus cüzdanı kaybetmenin 63 liralık bir cezası var. Bunu da Maliye’ye ödüyorsunuz. Küçük bir tüyo verelim, eğer ödemeyi peşin yaparsanız cezanın dörtte üçü alınıyor. Fakat kimliğiniz çalındıysa yada kayıp olduysa yapmanız gereken işlemler Emniyet e haber vermek ya da gazeteye hükümsüzdür kayıp ilanı vermeniz yeterli olmayabilmektedir.

Nüfus Cüzdanı,Ehliyetini kaybedenler neler yapmalı? Nerelere Başvurmalı?

Ülkemizde kimlik bilgilerinizi çalan kişi bazı şeyleri düzenleyip adınıza hayali şirketler açıp bankalar dan krediler çekebilir.Ve birgün kapınıza mahkeme kağıdı geldiğin de anca farkına varırsınız. Bu gibi durumları haberlerden duymuşsunuzdur.

Bunun yanı sıra adınıza hatlar açabilir ve başkalarının kredi kartlarını da çalıyorsa sizin adınıza aldığı bu hatlara binlerce kontör yükleyebilir. Yüklediği bu kontörler sizin adınıza açılan hatlara yüklendiği için yine sizin başınız belaya girecektir. Hatta bu hattan başkalarına taciz etme gibi bir durum olduğunda gene sizin başınız yanacaktır…

Bu tür durumlarla karşılaşmamanız için bir dizi önlemler almalısınız…

Kimliğinize kayıp ilanı verdikten ve Emniyet e başvurduktan sonra Emniyet ten alacağınız tutanakla beraber hazırlayacağınız bir dilekçe ile herhangi bir vergi dairesine giderek durumu bildirin. Bu bilgiler bilgisayar ortamına giriliyor. Eğer ki birileri sizin adınıza firma açmaya kalkarsa bilgisayar ortamın görevli işlemi yapmaya kalktığında uyarı verecek ve bu uyarı ile kişinin elindeki kimliğe el konulacak…Daha ayrıntılı bilgiyi www.gelirler.gov.tr adresinden alabilirsiniz…

VERGİ KİMLİK NUMARASI İÇ GENELGESİ SERİ NO: 2007/ 1

Bilindiği üzere 13.06.2003 tarih ve 2003/1 Seri No.lu Vergi Kimlik Numarası İç Genelgesinde vergi kimlik numarasının sahte veya çalıntı nüfus cüzdanı ile alındığına dair mahkeme kararının, adli ve güvenlik makamlarınca, sahte nüfus cüzdanları ile vergi kimlik numarası alındığı yada yasalar gereği vergi kimlik numarasına tedbir konulması gerektiği bildirilen yazıların Bakanlığımıza gönderilmesi üzerine söz konusu vergi kimlik numarası ile vergi dairelerinde sicil işlemlerinin yapılmasının engellenmesi amacıyla vergi kimlik numarasının tasarruf yetkisinin kaldırılacağı belirtilmiştir.

Başkanlığımıza intikal eden olaylardan, gerçek kişilerin nüfus cüzdanlarının kaybolduğunu veya çalındığını belirterek kaybolan veya çalınan nüfus cüzdanları ile mükellefiyet tesis edilmesinin engellenmesi yönünde müracaatları olduğu tespit edildiğinden aşağıdaki açıklamaların yapılmasına gerek görülmüştür.

A-Nüfus Cüzdanlarının Kaybolduğu Veya Çalındığına İlişkin Olarak Alınan Dilekçe Üzerine Yapılacak İşlemler

Gerçek kişilerin, nüfus cüzdanlarının kaybolduğunu veya çalındığını belirterek kaybettikleri yada çaldırdıkları nüfus cüzdanlarıyla vergi dairelerince mükellefiyet tesisi yapılmasının engellenmesini talep ettikleri dilekçeleri ile;

-Vergi mükellefiyetini terk edenler ile vergi mükellefiyeti bulunmayanların (Potansiyel vergi kimlik numarası bulunanlar dahil)  herhangi bir vergi dairesine,

-Vergi mükellefiyeti bulunanların bağlı bulundukları vergi dairesine müracaat etmeleri ve dilekçeleri ekinde, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ve nüfus cüzdanlarının kaybedildiğine veya çalındığına dair gazete ilanının/emniyet birimlerince düzenlenmiş belgenin aslını ibraz etmeleri halinde; GİB/Sicil İşlemleri/Gerçek Kişi/Kaybedilen Veya Çalınan Nüfus Cüzdanlarına İlişkin Bölüme dilekçe ile müracaatta bulunan gerçek kişinin, adı ve soyadı ile Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bilgi girişi yapılacaktır.

Sicil programı aracılığıyla MERNİS/Kimlik Paylaşım Sisteminden kişinin çalınan veya kaybolan nüfus cüzdan bilgileri sorgulanacak sorgu sonucu MERNİS’ den gelen Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası, adı, soyadı, baba adı, anne adı, doğum yeri, doğum yılı bilgileri vergi dairesince kontrol edilip onaylandıktan sonra MERNİS’den gelen bilgiler ile nüfus cüzdanlarının kaybedildiğine veya çalındığına dair gazete ilanı/emniyet birimlerince düzenlenmiş belgenin tarih ve/veya sayısının bilgi girişi yapılacaktır.

İşlemi biten dilekçe ve ekleri; mükellefin bağlı olduğu vergi dairelerinde mükellefin tarh dosyasında, vergi mükellefiyetini terk edenler ile vergi mükellefiyeti bulunmayanların müracaat ettiği vergi dairelerinde ise açılacak klasörlerde tarih sırasına göre saklanacaktır.

B- Nüfus Cüzdanı Bilgileri İle Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaralarının Bilgi Girişinde Dikkat Edilecek Hususlar

Vergi dairesine müracaat ederek;

-Mükellefiyet tesisi yaptırmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti tabiyetindeki gerçek kişilerin,

-Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarını vergi kimlik numarası olarak bildiren, mevcut ve yeni kurulacak sermaye şirketlerinin ortakları, yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdürlerinin ibraz ettikleri nüfus cüzdanı bilgilerinin bilgi girişi yapılacaktır.

Bilgi girişi yapılması üzerine mükellefiyet tesisi yapılmadan ve/veya dosya numarası verilmeden önce bilgi girişi yapılan nüfus cüzdanın kaybedilmiş veya çalınmış olup olmadığı sistem tarafından otomatik olarak kontrol edilecektir.

Bu kontrol sonucunda;

-İbraz edilen nüfus cüzdanındaki bilgilerde uygunsuzluk bulunmadığı ve nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olmadığının tespit edilmesi halinde mükellefiyet tesisi yapılacak ve/veya dosya numarası verilecektir.

-İbraz edilen nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olduğunun sistem tarafından tespit edilmesi halinde bilgisayar ekranında ibraz edilen nüfus cüzdanının kaybedildiği veya çalındığını belirten bir uyarı mesajı görülecektir.

Bu mesaj üzerine ibraz edilen nüfus cüzdanındaki kişi adına mükellefiyet tesisi yapılmayacak ve/veya dosya numarası verilmeyecektir. Ayrıca ibraz edilen nüfus cüzdanı iade edilmeyip durumu anlatan bir yazı ekinde ilgili nüfus müdürlüğüne gönderilecektir.

Bilgi edinilmesini ve gereğinin buna göre yapılmasını rica ederim.

GSM şirketlerinde ki adınıza açılmış hatları ise GSM şirketlerinin Müşteri Temsilcisi lerini arayarak durumu izah edip adınıza açılmış olan hatları tespit edebilirsiniz.Eğer ki adınıza açılmış size ait olmayan hat var ise bu hat hakkın da savcılığa bildirim de bulununuz ki ileride başınıza bela gelmesin…

Bu tür olayları yaşamamak için Turkcell in bir uygulaması var. TİM e giderek kimliğimsiz ve dilekçesiz adıma hat açılmasın diye başvuru da bulunabilirsiniz.Böylelikle ek bi güvenlik önlemi olmuş olur. Diğer GSM şirketlerin de böyle bir uygulama var mı bilgim yok…

Ek bir bilgi olarak vereyim, hiçbir yere anne kızlık soyadını vermeyiniz (Banka gibi kurumlar hariç…) Eğer sizden bazı yerlere üyelikler vb. şeyler için anne kızlık soyadını isterlerse durumu polise bile bildirmeniz de fayda vardır…

Ehliyetini kaybeden ne yapmalı?

İlk yapmanız gereken şey trafik şube müdürlüğüne gidip başvurmanız. Ama belirtelim şahsen başvurmanız gerekiyor, vekâlet olmuyor. Yanınızda getireceğiniz üç adet fotoğraf ve nüfus cüzdanınızla işleminizi hemen başlatıyorsunuz. Nüfus cüzdanında TC kimlik numarasının olması önemli, başka türlü devlet dairelerinde işlem yapılmıyor. Ehliyet kaybetmenin bir cezası yok, yalnızca 63 lira kart parası ödüyorsunuz. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şube Müdürü Erkin Adalar vatandaşlarımızın kayıp ehliyet çıkarma işlemini çok zor gördüğünü ancak 24 saat içerisinde yeni ehliyetin verildiğini söylüyor. Yeni ehliyet, sizin adınıza yeni sicil numaralı bir ehliyet olacağı için eskisinin hükmü kalmıyor. Yani eski ehliyetinizi biri kullansa ve suça karışsa bile polis sisteminden sorgulandığında ortaya çıkıyor.

Sayfanın Konu Başlıkları:  ehliyet kaybetme cezası • gazete kayıp ilanı • kayıp ehliyet çıkarma • kayıp ehliyet çıkarma ücreti • kayıp ehliyet çıkartma • kayıp ehliyet için gerekli belgeler • kayıp ehliyet işlemleri • kayıp kimlik cezası • kayıp sürücü belgesi • kimlik çıkarma ücreti • kimlik kaybetme • kimlik kaybetme işlemleri • kimlik kaybetmenin cezası • kimlik kayıp bildirimi • kimlik kayıp cezası • kimlik kayıp işlemleri • tc kimlik kaybettim • yeni kimlik

DMCA.com

Yorumlar

 1. halit ünsal diyor ki:

  Kimliğimi ve ehliyetimi kaybettim.hükümsüzdür.

 2. Hanım TOKDEMİR diyor ki:

  14.04.2014 Tarihinde Nüfus cuzdanımı kaybettim .HÜKÜMSÜZDÜR.

 3. Hülya Saatçi Önal diyor ki:

  Nüfus Cüzdanı,Ehliyetini kaybedenler neler yapmalı? Nerelere Başvurmalı? @ aracılığıyla

 4. Mehmet Yagmurlu diyor ki:

  15.04.2013 tarihinde nufus cuzdanımı Birecik ilçesinde veya Birecik-Karkamış arası ulaşım yolunda nufus cuzdanımı kaybettim hükümsüzüm

 5. dünya hali diyor ki:

  oofffffff nasıl oldu bilmiyorum 11 yaşındayım nüfus cüzdanımı kaybettim napıcam şimdi :(

 6. bahattin diyor ki:

  18 yaşından küçük olanlar içinde mi aynı tl.

 7. bahattin diyor ki:

  11 yaşındayım tc mi biliyorum ama kayıp bu tüyoları deniyecem

Yorum Yaz

Yandex.Metrica