Nevşehir Gezilecek Görülecek Yerler (Nevşehir Tanıtımı)

4 Kasım 2013
333 kez görüntülendi

Nevşehir Fotoğrafları

Nevşehir Gezilecek Görülecek Yerler (Nevşehir Tanıtımı)

‘Benzersiz kültür turizmi cenneti’ tanımlamasını her yönüyle hak eden Nevşehir birçok uygarlığa yurtluk etmiş, Roma ve Bizans döneminde Hıristiyanlığın sayılı merkezlerinden biri olmuş bir ilimizdir. Bir Kapadokya turu sırasında İç Anadolu bölgesinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan bu şehrin belli başlı yerlerini görebilirsiniz; fakat zamanınız varsa daha uzun bir Nevşehir gezisi yapmalısınız. Çünkü bu bölgede atacağınız her adım bir hikaye saklıyor neredeyse. Aynı sebeple yörenin daima bir rehber eşliğinde gezilmesi tavsiye ediliyor. Camiler, kiliseler, şapeller, ilginç görünümlü kayalar, kayaların içine oyulmuş yerleşim yerleri, yer altı şehirleri ve mağaralar hakkında bilgisi olan birinin varlığı Nevşehir’den alacağınız tadı arttıracaktır.

Nevşehir Tanıtımı

Ziyaretçilerine gizemlerle dolu bir masal dünyası sunan ve bütün dünyada aynı adla anılan Kapadokya bölgesi Nevşehir şehir merkezi, Ürgüp ve Avanos’tan oluşan üçgenin içinde kalan bölgedir. Bu isim akla hemen peri bacaları olarak anılan kaya oluşumlarını getirir; fakat bölgeyi keşfetmek için zaman ayırabilirseniz bu gizemli topraklarda ilginizi çekecek birçok başka güzellikler de olduğunu görürsünüz. Bu yöre ülkemizin ve hatta dünyanın en fantastik ve sürprizli, en etkileyici bölgelerinden biridir.

Nevşehir Gezilecek Yerler   Nevşehir Resimleri

Tam bir kültür ve inanç turizmi kenti olan Nevşehir tipik karasal iklim özelliklerini sergiliyor. Yazların sıcak-kurak, kışların soğuk-yağışlı olduğu Nevşehir’de gezilecek yerler listesi oldukça kabarık. Aziz Basil tarafından kurulmuş bir dini eğitim merkezi olan kaya kiliseleriyle dolu Göreme Açık Hava Müzesi, bu büyük İslam filozofunun dergahının ve ayrıca bir müzenin bulunduğu Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi, bilinen en büyük yer altı şehirlerinden biri olan Derinkuyu Yeraltı Şehri ve Kapadokya’ya hakim bir konumdaki Uçhisar Kalesi bir Nevşehir gezisi sırasında görülmesi gereken yerler arasındadır.

Nevşehir Gezisi

Yöreden gelip geçmiş olan Hitit, Pers, Roma, Selçuklu, Osmanlı uygarlıkları ve diğer medeniyetler Nevşehir ve çevresine çok önemli ve değerli kültür mirasları bırakmışlardır. Tarihi değerlerinin yanında olağanüstü doğa güzellikleriyle de ön plana çıkan bölgedeki vadiler ve diğer coğrafi oluşumların görünümü karşısında hayranlık duymamak mümkün değildir. Ihlara Vadisi, Sarıhan Kervansarayı, Kurşunlu Camii, Asmalı Konak ve Acıgöl bölgenin görülmesi gereken güzellikleri arasındadır. Bir Nevşehir gezisi unutulmaz anılarınız arasına girecektir, bundan emin olabilirsiniz. Tabiatın harikalarını ve bu topraklardaki olağanüstü kültürel birikimi gözlemlerken şaşıracak, hayran olacak, eğlenecek ve zaman zaman derin düşüncelere dalacaksınız.

Nevşehir Görülecek Yerler

Nevşehir’de ayrıca bölgeye özgü lezzetli şarapları tadabilir, çanak çömlek atölyelerini gezebilir, çömlek kebabı yiyebilir ve yöresel hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica