Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Monotonluktan Kurtulmak İçin Öneriler

25 Nisan 2013
479 kez görüntülendi

Monotonluktan Kurtulmak İçin Öneriler

bahar geldi gezintiye çıkın

Monoton bir hayat her zaman can sıkıcıdır. Birbirinizi ne kadar çok severseniz sevin ve aile olarak birbirinize ne kadar saygı gösterirseniz gösterin, her gün aynı manzara ile karşılaşmak her gün aynı işleri yapmak ister istemez her zaman hayatı monotonlaştırır.

Babanın televizyon karşısında “yorgunluğunu atması”, çocukların odalarında ders hazırlaması, annenin mutfakta ev işleri ve yemek ile meşgul olması, her şey önceki, her şey eskisi gibi.

Monotonluktan Kurtulmak İçin Öneriler

Şimdi her şeyi bir tarafa koyun ve sabah erkenden evden çıkın. Ya bir parka gidin, veya bir deniz kıyısına yönelin ve uzanan ufuklara bakın, gezin dolaşın. Eminim, faydasını göreceksiniz. Monoton bir hayattan biraz olsun kurtulacaksınız.

Eğer arabanız varsa, bu, çok güzel. Hiç zaman kaybetmeyin, mutfaktan soğan, patates, elinize ne geçerse alın. Tabii ki, o bakır semaveri de unutmayın. Çünkü bu tür geziler çaysız olmaz. Sizin gibi dört veya bilemedin beş kişilik bir aileye ne kadar et gidecek ki?  bir kilo, ya da bir buçuk kilo olsun. Sebzeleri de alın. Şehrin geriliminden, yorgunluğundan uzaklaşın. Bir dağ yamacında veya bir çeşme başında yerinizi alın. O eski kilimi yere serip, hem oturma yerini düzeltin, hem de erzakları yerleştirin.

Bahar Gezmeleri

Bu tavsiyemizde ki amacımız nedir, biliyor musunuz? – Şunu diyoruz ki, bir evin içinde hep baba-oğul, kardeş gibi davranmak bazen sizi sıkabilir, biraz da arkadaş olun, biraz da birbirinize yardım edin, çırpı toplayın, mangal yakın, su getirin, tabak, kaşık yıkayın. Tabii ki, bayanlar burada istirahat edecekler, esas yük babanın ve oğlun üzerine düşecek. Anne zaten oturduğu yerde boş durmayacak, ya salata yapacak, ya eti mangala hazırlayacak, ya da sofrayı kuracak.

Bu tür geziler aile içinde sevgiyi, samimiyeti daha da artırır. Herkes özverili olmaya, “yükü” kendi üzerine almaya çalışıyor. Çeşmeden su getirmek gerekiyor, öyle mi? – Oğul dururken baba gitmeyecek ki. bulaşıkları yıkamak gerekir, öyle mi? – Kız dururken anne yapmayacak ki. Ancak baba da, anne de buna razı olmuyor. Büyükler suya kendisi gitmek istiyor, anne bulaşıkları kendisi yıkamak istiyor.  Biliyor musunuz neden? – Çünkü ne baba oğluna kıyıyor, nede anne kızına kıyıyor.

Televizyon izlemeden, internete girmeden,  bir gün yaşıyorsunuz. Hiç kimsenin dikkati başka yere kaymıyor, herkes birbiri ile ilgileniyor. Burada bir ana-baba, bir kardeş olmakla beraber, hem de bir dostsunuz, bir yoldaşsınız. Birbirinize arkadaş sizlersiniz, birbirinizin değerini biliyorsunuz ve güzel bir gün yaşıyorsunuz.

En azından, yılda birkaç kez bu tür gezi ile hayatınızı tazeleyin, emin olun ki, bu gezinin size verdiği güç, enerji, samimiyet sizin düşündüğünüzden de kat ve kat fazla olacaktır. Haydi durmayın bahar geldi doğru piknik alanlarına gezmelere büyük şehirlerin sıkıcı bunaltıcı havasından biraz olsun uzaklaşmanın tam zamanı.

Monotonluktan Kurtulmak İçin Öneriler Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica