Mısır Çarşısı Turistik Mobese Kameraları İzle

25 Mayıs 2016
34 kez görüntülendi

Eminönü Meydanı’nda Yeni Cami ve Çiçek Pazarı yanında yer alan Mısır Çarşısı, çok eski bir tarihi sahip olmakla birlikte İstanbul’daki en önemli çarşılardan da biridir. IV. Mehmet’in validesi Hatice Hanım tarafından yaptırılan bu çarşı, o dönemde yaptırılan diğer çarşılardan farklı olarak moloz taş, kesme taşlar ve tuğlalar kullanılarak yaptırılmıştır.  1660 yılında yapılmaya başlayan çarşının mimarı Kasım Ağa olup çarşı, 1664 senesinde Hassa Baş Mimarı Mustafa Ağa tarafından tamamlanmıştır. Rivayetlere göre çarşının olduğu yerde daha Bizanslılar dönemindeyken de bir çarşı yer aldığı ve burada Cenevizliler ile Venediklilerin ticaret yaptığı söylenmektedir.

misir-carsisi

Yapıldığı dönemlerde Valide Çarşısı olarak adı anılan Mısır Çarşısı, buranın yapımı sırasında gerekli bütçenin Mısır’dan alınan vergilerle edinilmesinden dolayı daha sonraki yıllarda şimdiki adını almıştır. İpek Yolu’nun en önemli kesişme noktası olan Osmanlı Devleti döneminde Hindistan, Mısır ve Asya’dan gelen baharatların dağıtım merkezi bu çarşıydı. Tarihi yapının tonozu L şeklinde olup adeta Kapalı Çarşı’ya nispet yapacak kadar büyük ölçülere sahiptir. Toplam 6 kapısı vardır ve Tahmis Kapısı, Haseki Kapısı, Yeni Cami Kapısı, Çiçek Pazarı Kapısı, Ketenciler Kapısı, Eminönü Kapısı isimleriyle anılmaktadırlar.

misir-carsisi-izle

Kapalı Çarşı kadar büyük olmasa da en az onun kadar ilgi gören ve ziyaretçi çeken Mısır Çarşısı, 86 dükkânı bünyesinde barındırmaktadır. Meşhur İstanbul yangınlarından nasibini aldığı için restorasyon geçirmiştir. Tarihi mekânda kuyumcular, lokumcular, baharatçılar, aktarlar, şarküteriler, hediyelik eşya dükkânları vs. pek çok farklı ürün satışı yapan iş yerleri vardır. Tabi bunlar arasında aktarlar ve baharatçılar önemli bir yer tutmakta olup neredeyse 300 yıldır şifahane görevi görmektedirler. Turistlerin her yıl uğramadan gitmediği Mısır Çarşısı, buram buram tarih ve baharat kokmaktadır.

Mısır Çarşısı Turistik Mobese Kameraları İzle Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica