Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Metrohan Turistik Mobese Kameraları İzle

30 Mayıs 2016
74 kez görüntülendi

metrohan-turistik-mobese-kameralari-izle

Tünelde İstanbul’un kalbi olan taksimde yer alan Metrohan ismini burada bulunan tünelden almıştır. Tünel meydanına damgasını vuran bu görkemli yapı, bu günkü halini 1971 yılında almıştır. Binanın zemin katında, dünyanın 2. Metrosu olan tünel metrosu bulunur. 1863 yılında İngiltere’de faaliyete giren metrodan sonra İstanbul’da çalışmaya başlayan bu metro 1875 yılında açılmıştır. Tünelin bulunduğu katla birlikte 6 kat inşa edilen Metrohan günümüzde İETT birimlerine de ev sahipliği yapıyor. Metrohan yap-işlet-devret modeliyle 1869 yılında yapımına başlayan tünel, Fransız Mühendis Eugene Henri Gavand tarafından Galata ve Pera arasında ticari sebeplerden dolayı süreli gidip gelen insanları taşıması amacıyla yapılmıştır. 1939 yılında İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) Umum müdürlüğüne devredilmiştir.

metrohan

Metrohan’dan başka bu bölgede bu görkemli binanın yanı sıra pek çok başka tarihi bir yapı da bulunmaktadır. Özellikle Galata Mevlevi hanesi buradaki önemli yapılardan bir tanesidir. Bölgede dikkat çeken diğer yapılar, 1857’de kurulan ve ilk modern belediye olarak kabul edilen Belediye 6. Dairesi de bu meydanda bulunmaktadır. Tarihi Tünel Pasajı ve Beyoğlu Kaymakamlığı’nın hizmet verdiği binalarda bu bölgede bulunmaktadır. Binanın bulunduğu bölge Beyoğlu’ndaki ve İstanbul genelindeki en önemli bölgelerden birisi olup, Karaköy’le Beyoğlu arasında yer almaktadır. Bu iki bölgeyi bağlayan tünel metrosuyla 90 saniyeyle seyahat edilebilmektedir.

metrohan-canli-izle

Turistik Mobese Kameralarından birisi de bu metro binasının üst katında yer almaktadır. Metrohan’ın üst katından birçok noktayı net ve güzel şekilde görebilirsiniz. İstanbul boğazından başlayarak, Galata Kulesi, Kız Kulesi, Üsküdar, Tarihi Yarım Ada, Haliç ve Beyoğlu’nu izleyebileceğiniz en hâkim noktalardan birisinin üzerine konulmuş Turistik Mobese Kamerası sayesinde net bir şekilde izlenebilmektedir. Bir tarafında Karaköy diğer tarafında İstanbul’un en önemli bölgesi Beyoğlu olan binadan inanılmaz İstanbul manzaraları izleyebilirsiniz. Karaköy tarafından Boğazı, oradan hareket eden vapurları net bir şekilde görebileceğiniz kameralarla İstanbul’un nefis manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz.

Metrohan Hisarı Turistik Mobese Kameraları İzle

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica