Marmara Gündem - 07 Aralık 2016, Çarşamba

Marmara Denizi Neden Turuncu Renge Büründü

24 Nisan 2013
3.283 kez görüntülendi

Marmara Denizi Neden Turuncu Renge Büründü

Marmara Denizi Neden Turuncu Renge Büründü

Marmara Denizini turuncu renginde görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Görenlerin şaşkınlıkla karşıladığı Marmara Denizi neden turuncu renge büründü işte detaylar.

Marmara Denizi’nin Şarköy açıklarında marmara denizi turuncu renk oldu. Yetkililerin açıklamalarına göre ‘Kırmızı gelgit’in yaşandığı sahilde toksin tehlikesi bulunduğu bildirildi.

Marmara Denizi Neden Turuncu Renge Büründü

Yamaç paraşütü yapan bir vatandaş, yamaç paraşütü ile uçarken Marmara Denizi’nin Tekirdağ’ın Şarköy sahili açıklarında denizinin renginin turuncu renge bürünmüş halini gördükten sonra, bunu hemen fotoğrafladı.

Marmara denizinin turuncu rengi almasının, “Red Tide” olarak isimlendirildiği mevsimsel bir olay olduğu ayrıca senede bir kaç defa gerçekleştiği bilinmekte.

Tekirdağ’ın Şarköy İlçesi Uçmakdere Köyü’nden dün paraşütle atlayış yapan TEDOHAVK Başkanı Kadir Aksoy, Marmara Denizi sahil boyunun turuncu renge dönüştüğünü görünce bu anları fotoğrafladı. Aksoy, Uçmakdere bölgesinden sürekli uçtuğunu belirterek, “İlk defa böyle bir manzara ile karşılaştım. Kameramla kilometrelerce uzunluktaki bu görüntüyü kaydettim. Ne olduğu konusunda bir bilgim yok. Bu durum sahil boyunca devam ediyor” dedi.

Geçtiğimiz günlerde aynı olay Küçükkuyu denizin’de yaşanmıştı.

Marmara Denizi’nin Değişen Oşinografik Şartlarının İzlenmezi (MAREM) Projesi lideri Hidrobiyolog Levent Artüz, turuncu görüntünün ‘Red Tide’ (Kırmızı gelgit) olarak adlandırılan bir reaksiyon olayı olduğunu ve yılda birkaç kez tekrarladığını ileri sürdü.

Red Tide (Kırmızı Gelgit) Nedir?

Bu biyolojik oluşum, genellikle ilkbahar ayları sonu veya yaz aylarında sıcak sularda görülüyor. Çoğunlukla bazı canlı türlerinin zaman zaman oluşturduğu sürüler tarafından oluşturuluyor. Bu sürüler bulundukları suya kırmızı bir renk veren ve zaman zaman öldürücü bir etkiye de sahip olan toksin salgılıyorlar. Bu toksinlerin yoğunluğuna göre su renk değiştiriyor.

Marmara Denizi Neden Turuncu Renge Büründü Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica