Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Lamine parke nasıl döşenir?

6 Mayıs 2010
1.192 kez görüntülendi

Lamine parke hangi yöntemle nasıl döşenir?

Güzel sistem dediğimiz malzemeyi sadece zıvanalarından tutkarlarsınız zeminede bir şilte serersiniz malzemeyi zıvanalrından tutar yapıştırırsınız.

Bu bölümde laminat parkenin nasıl döşendiğine değineceğiz. buradaki anlatımlar temel ve genellikle kullanılan yöntemlerdir. önce gerekli malzemelerimize bir bakalım. laminatlar artık kilitli olduğu için tutkal gerekmiyor. çekiç,vurma ve mesfe takozu,çektirme demiri,kurşun kalem,falçata ve plakaları kesmekte kullanacağımız bir testere(elektrikli bir testere olura-gönye kesme veya dukapaj-iyi olur).

laminat parkelerimiz, şilte ve süpürgeliğimiz tamam ise montaja başlayabiliriz. laminat parkemizi hangi yönde döşeyeceğimize karar verip şilteyi seriyoruz. 3 adet plaka alıp boylarını keserek basamak haline getiriyoruz(kilit sistemine göre değişiklik gösterir.bazı kilit sistemlerinde tek sıra bazılarında da 4-5 sıra döşenebilir) plakalarımızın uçtan birleşme ekleri arasında 25-30 cm fark olmalıdır.

çivi çakan adam fotoğrafı

Bu sağlam bir tutunma için gereklidir. duvar ve diğer bitiş engellerinden enaz 1 cm ve ideal 1,5 cm boşluk olmalıdır. alanımız 8 x 14 den büyük ise genleşme boşlukları bırakılmalıdır. yukarıdaki kurallara uyulmazsa parkenizde şişme ve kayıklanma olması kaçınılmazdır.laminat parkelerin esnek ve genleşen bir malzeme olduğunu unutmayınız. hava nem ve sıcaklığına göre plakaların boyu değişime uğrayacaktır.

mesfe takozları yardımı ile duvar mesfesini ayarlayıp ilk plakamızın oluklu kısmı bize doğru olacak şekilde (genellikle odanın girişe göre sol köşesi) yerleştiriyoruz. daha önce boylarını kısaltmış olduğumuz plakaları da basamaklayarak ilk plakamıza kilitliyoruz.

bundan sonraki kiliteme sistemi farklılıklar göstermektedir.bazıları yandan kilitleme uçtan çakma bazılarıda bunun tersi olabilir. kilit sistemini inceleyerek veya ambalaj üzerindeki talimatlardan hangi yöntem kilit olduğu anlaşılabilir.

!!!ambalaj üzerindeki talimatları mutlaka okuyunuz!!!!

çok fazla ayrıntılı bilgi veremiyoruz çünki markadan markaya farklılık gösteren döşeme yöntemleri vardır.

Lamine parke nasıl döşenir? Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

  1. Ahmet Buyurgan diyor ki:

    çok faydalı yararlı bilgiler yalnız dikkat edin bir yerinizi yaralamayın benim gibi sakarsanız hiç bulaşmayın derim ben

Yorum Yaz

Yandex.Metrica