Kül Bulutları Türkiye’de

19 Nisan 2010
506 kez görüntülendi

Kül Bulutları Türkiyede

Bir Kaç Gündür Ana Haber bültenlerini meşgül eden İzlanda’da faaliyete geçen Eyjafjallajoekull yanardağının kül bulutları sonunda türkiye hava sahasına girdi acaba abartıkları kadar büyük bir etkisi olacakmı kül bulutlarının pek sanmıyorum.

Bizim basınımız haberleri abartmayı çok sever eminimki buda öyle olacak büyük ihtimalle havada toz bulutu vs vs göremeyeceğiz.

Tam dumansız hava sayası derken şimdide kül bulutu ile hava sahamız tam dumanlı olacak sanırım…

HaberTürk’ün haberine göre Eyjafjallajoekull Yanardağının Kül bulutları ülkemize giriş yaptı buyrun haberin detayı ayrıntıları yazının devamında…

İzlada Yanardağı Kül Bulutları Ülkemizde

Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) yazılı açıklamayla kül bulutlarının Türk hava sahasını da etkilemeye başladığını bildirdi. Zonguldak, Sinop ve Samsun üzerinde hava sahası bugün 12.00’ye kadar kapatıldı

Gökhan ARTAN – Müslim SARIYAR – Gökhan ARTAN / AHT

SHGM Genel Müdürü Ali Arıduru, Zonguldak, Samsun, ve Sinop hava sahalarında 20 bin ila 30 bin feet arasındaki yükseklikte hava sahasını kapattıklarını belirterek, bu durumun bugün saat 12.00’ye kadar süreceğini söyledi. 20 bin feet altı ve 35 bin feet üstü bölge ise ulaşıma açık.

Arıduru, DHMİ, SHGM gibi kurumların faal olarak çalıştıklarını ve Eurocontrol (Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı) ile birlikte gelişmeleri takip ettiklerini belirterek Türkiye’ye kül bulutlarının kuzeyden giriş yaptığını ve uçuş güvenliği için böyle bir karar aldıklarını sözlerine ekledi. SHGM’nin yazılı açıklamasında şöyle denildi: “15 Nisan 2010 tarihinde İzlanda’nın Eyjafjallajokull Buzulu altındaki yanardağın patlaması sonucunda oluşan volkanik kül bulutu ülkemiz hava sahasını da etkilemeye başlamıştır.

İstanbul FIR (Uçuş Bilgi Bölgesi) volkanik kül bulutu nedeniyle 03:00 (dün gece) itibariyle etkilenmesi beklenmektedir. 20 bin feet ila 30 bin feet arası, 18 Nisan (dün) saat 16.30 ile 19 Nisan (bugün) saat 12:00 arasında kapatılmıştır. Konu, Genel Müdürlüğümüz, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlükleri ile koordineli olarak yakından takip edilmektedir. Hava taşıma işletmelerinin de konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip etmeleri zorunluluk arz etmektedir.”

http://www.haberturk.com/yasam/haber/509006-kul-bulutlari-turkiyeye-girdi

Kül Bulutları Türkiye’de Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica