Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Kene Isırmalarına Karşı Korunma Yöntemleri – Video

11 Mayıs 2011
756 kez görüntülendi

Kene Isırmalarına Karşı Korunma Yöntemleri – Video

Kış bitti bahar aylarına geldik ve önümüz yaz malumunuz piknik zamanı yaklaşıyor ve piknikçilerin en büyük korkulu rüyası keneler!

Piknik yaparken kabus yaşamamanız için aşağıdaki yazımızda keneden ve kenelerden korunmamız için neler yapmalıyız? Uzman Dr. Gözüküçük’un güzel bir yazısını siz değerli ziyaretçilerimiz ile paylaşıyoruz.

Sağlığınız için ve korku yaşamadan rahat bir şekilde piknik yapmak artık elinizde keneler kabusunuz olmaktan çıkıyor, aşağıdaki önerileri dikkate almanızı tavsiye ediyoruz.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Gözüküçük, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı’nın kaynağı olarak gösterilen keneden korunmanın yolları hakkında bilgiler verdi.

Uzman Dr. Gözüküçük yaptığı açıklamada, virüslerin neden olduğu hastalığın, oldukça ağır klinik tablolara ve yüksek oranda ölüme neden olduğunu söyledi. Hayvandan insana geçen hastalığın, tek tek vakalar veya salgınlar şeklinde görülebildiğini kaydeden Gözüküçük, hastalığın Afrika, Asya, Ortadoğu ve Doğu Avrupa’da yaygın olduğunu, son yıllarda

Balkanlar, İran, Pakistan ve Güney Afrika’da görülmeye başlandığını hatırlattı.

Gözüküçük, kenelerin, insan veya hayvanlardan kan emerken virüsleri de bulaştırdığına dikkati çekerek, ”Hastalığın bulaştırılmasından en çok sorumlu tutulan Hyalomma soyuna ait keneler, ülkemizin de içinde bulunduğu çok geniş bir coğrafik alanda yerleşmişlerdir. Ülkemiz, kenelerin yaşamaları için coğrafi açıdan oldukça uygun bir yapıya sahiptir. Hastalık www.gelsinler.net daha çok kırsal alanda yaşayanlarda, bu bölgelere seyahat edenlerde ve hayvancılıkla uğraşanlarda görülebilmektedir” dedi.

Hastalığın ya direkt kenelerin vücuda yapışıp belli süre kalmasıyla veya hastalığı taşıyan hayvanların kan ve dokularıyla temas sonucu meydana geldiğini ifade eden Gözüküçük, şikayet ve bulguları da, ”Ateş, kırgınlık, baş ağrısı, halsizlik, kollarda, bacaklarda ve sırtta şiddetli ağrı ve iştahsızlık, bazen kusma, karın ağrısı veya ishal” olarak sıraladı.

ÖNERİLER

Dr. Ramazan Gözüküçük, şu önerilerde bulundu:

Hasta ve hastanın üzerinden çıkartılanlarla temas sırasında mutlaka eldiven, maske gibi standart önlemler alınmalı. Mümkün olduğu kadar kenelerin bulunduğu alanlardan uzak durulmalı. Riskli alanlarda (Hayvan barınakları veya kenelerin yaşayabileceği alanlar) bulunulması halinde, vücut belirli aralıklarla kene yönünden muayene edilmeli.

Vücuda yapışmamış olanlar dikkatlice toplanıp öldürülmeli, yapışan keneler ise kesinlikle ezilmeden, üzerine kimyasal madde dökülmeden ve kenenin ağız kısmı koparılmadan, bir pensle sağa sola oynatarak, çivi çıkarır gibi alınmalı.

Su kenarları ya da otlak şeklindeki yerlerde piknik yapanlar dönüşte mutlaka üzerlerini kene bakımından kontrol etmeli. Kene varsa usulüne uygun olarak vücuttan uzaklaştırmalı. Çalı ve çok ot bulunan yerlerden uzak durulmalı, bu gibi yerlere çıplak ayakla veya kısa giysilerle girilmemeli.

Avcılar ve ormanlarda çalışan işçiler, lastik çizme giymeli veya pantolonlarının paçalarını çorap içine almalı. Hayvan sahipleri, hayvanlarını kenelere karşı ilaçlamalı.

Sağlık Bakanlığı’ndan Kene Isırması Durumunda Yapılacaklar Video izle

[pro-player width=’425′ height=’350′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=f5fYLo9yj2w[/pro-player]

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica