Marmara Gündem - 07 Mart 2020, Cumartesi

Kekik zayıflatır mı?

14 Temmuz 2010
1.660 kez görüntülendi

Kekik zayıflatır mı?

Ülkemizde çok fazla üretimi olan kekik kilo vermenize yardımcı olurmu? Kekiğin insan vucuduna ne gibi faydaları vardır? Kekik hangi hastalıklara yakalanmamızı önler? ewet bu yazımızda sofralarımzda önemli bir yeri olan kekiği inceleyeceğiz, ayrıca kekik çayının faydalarını öğreneceğiz buyrun yazının devamında şifa kaynağı mucize bitki kekik

kekik bitkisi

Türkiye’de yoğun olarak yetişen kekik çeşitlerinin, antioksidan, antikanserojen, antidiyabetik ve antikolestremik özelliği olduğu bildirildi.

Kekik çayının vücut yağlarını erittiği ve damar tıkanıklarını önlendiği biliniyor. Kan dolaşımını uyarıcı etkisi vardır.

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Osman Sağdıç, kekik üretimi açısından dünyada önemli bir konumda bulunan Türkiye’de, Origanum, Thymus, Thymbra, Saturaje, Sideritis ve Salvia cinsi kekiklerin yoğun olarak yetiştiğini, bu kekik çeşitlerinin sağlığa çok faydalı olduğunu söyledi.

Dünyada kekik çeşitleriyle ilgili birçok araştırma yapıldığını, bu araştırmalar sonucunda bu bitkilerin mikrop öldürücü özellikte olduğu ve yoğun şekilde fenolik madde içerdiğinin saptandığını belirten Sağdıç, kekiğin sağlığa faydalarını şöyle özetledi:

“Kekik, içerdiği maddelerle hücrelerden salgılanan serbest radikalleri bağlayarak sağlık açısından birçok fayda oluşturmaktadır. Kekik, içeriğindeki maddelerle vücutta hücre koruma sistemlerini geliştirmesiyle antioksidan, kanser oluşumunu engellemesiyle antikanserojen, diyabet hastalığını engellemesiyle antidiyabetik ve vücuttaki kolestrol oranını ayarlamasıyla antikolestremik özellikler taşımaktadır. Bu özellikleri ile kekik, yaşlılığı geciktirmekte, tümör oluşumunu engellemekte, şeker hastalığına iyi gelmekte ve gıdaların bozulmasını doğal yollarla engellemektedir.”

DMCA.com

Yorumlar

  1. ılgın dedi ki:

    Sigarayı Bıraktırma Polikliniği randevusu için http://hastanerandevu.gov.tr sitesinemi girmem gerekiyor

  2. Bahsız dedi ki:

    Telefon ile randevu almak istiyorum çok acil

Yorum Yaz

Yandex.Metrica