Marmara Gündem - 07 Mart 2020, Cumartesi

Kefken’de Nerelerde Denize Girilebilir?

1 Haziran 2016
53 kez görüntülendi

 

kefkende-deniz

 

Kocaeli’de bulunan Kefken, bu ilin ilçesi olan Kandıra’nın bir mahallesidir. Burası, kışları Karadeniz iklimini yaşarken yazın yaşadığı sıcak iklimle bölgeye gelen yerli turist akımına uğrar. Karadeniz’in denize girilebilecek en sevimli ve ferah koylarını barındıran bu bölge, yazın Marmara-Akdeniz karışık iklimini yaşar. Hatta Karadeniz Bölgesi’nin gözdelerinden biri olan Kefken Adası da  bu mahalle sınırları içindedir. Bu yazımızda Kefken’de nerelerde denize girebiliriz hangi plajlarda güneşlenebiliriz onu öğreneceğiz.

 

Kumcağız Plajı

Kefken merkeze yürüme mesafesiyle 5-6 dk süren bir uzaklıkta bulunan Kumcağız Plajı, civar plajlar arasında en çok tercih edilen en güvenli ve en büyük plajdır. Denizi oldukça sığ ve sahili de incecik kumlardan oluşan uzun ve temizdir. Olası deniz kazaları için sezon boyunca cankurtaran ekibi sahildeki yerini korumaktadır. Sahil ve denizi kuşbakışı izlemek isteyenler için Erim Tepe’sine ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca gezgin tatilciler için kamp yapılacak bir bölge de ayrılmıştır. Bu süre boyunca kampçıların ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri duş, tuvalet ve gıda ihtiyaçları için büfe ve restoranlar da bölgedeki yerlerini almaktadır.

Plaj, Marmara Bölgesi’nin en çok tercih edilen ve koşu yapmak isteyenler için uzun bir koşu yoluna sahip olan güvenli bir yerdir. Konaklama yapmak isteyenler için çadır kiralanabilecek yerler ve butik oteller mevcuttur. Aynı zamanda balık tutmak isteyenler için yaz başlamadan önce Kumcağız Deresi’ni ziyaret etmelerini öneriyoruz.

dikili-evleri

Babalı Sahili

Kefken merkezden 12 km uzaklıktaki bu sakin bölge,  insan kullanımından çok az etkilenmiştir. Müthiş temiz olan deniziyle Karadeniz ormanlarının ihtişamının bütünleştiği sakin ve harika manzaraya sahip bir sahildir. Çok fazla işletme olmaması sebebiyle toplum kalabalığından kaçmak isteyen yazlıkçıların ve fotoğrafçıların ilgi odağı olmaktadır.

Babalı denizi diğer bölgelere göre fazla dalgalıdır ve bu durum su sporları yapanlar için cezbedicidir. Tertemiz bir denize girip yumuşacık kumlarda güneşlenmek istiyorsanız kimselerin bilmediği bu bölgeyi tercih edebilirsiniz.

kefkende-deniz

Tuzağzı Sahili

Epey uzun ve 4 farklı plajın birleşmesiyle oluşan bu bölge balıkçılık ve koşu yapmak için oldukça elverişli bir bölgedir. Bölge denizi fazla dalgalı ve sert kayalara sahip olduğu için tehlike arz edebilir. Bu durumda sığ ve güvenli yerlerde denize girmelisiniz. Doğayla iç içe olmak ve Karadeniz’in asi halini izlemek isterseniz burası tam size göre!

Kerpe

Kefken’e biraz ters kalan bu bölge Kandıra 10 km uzaklıktadır. Kendi halinde, sevimli bir kıyı kasabası olan Kerpe, bir zamanlar orada bulunanlar tarafından yabancılara kapalıydı. Karadeniz‘in ve tabiatın güzelliğini kimseye açmak ve kirletmek istemeseler de zamanla turizm ile beslenir hale geldiler. Yüzmekten daha çok manzarası, doğal güzellikleri, dalış ve trekking gibi sporları için gelenler tarafından oldukça beğenilmektedir.

Kefken’de Nerelerde Denize Girilebilir? Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica