Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Karaköy Turistik Mobese Kameraları İzle

26 Nisan 2016
60 kez görüntülendi

karaköy mobese

İstanbul’un ender mekânlarından sayılan Karaköy Meydanı’ndan İstiklal Caddesi’ne ulaşılmaktadır. İstanbul’da yüzen tek iskele Karaköy İskelesi’dir ve buradan Haliç, Boğaziçi, Anadolu Yakası’na ulaşılmaktadır. Karaköy Mobese Bu iskelesi sayesinde çağlar boyunca önemli bir merkez olan Karaköy, Bizans döneminde de limanından dolayı önemli bir ticaret semti olmuştur. 11. Yüzyıl başlarında İstanbul’da varlığını devam ettiren Bizans, Cenevizli tüccarlara ayrıcalıklar vererek bu iskelede koloni kurmalarına izin vermiştir. Böylece bölgeye Cenevizliler yerleşmeye başlamıştır.

istanbul-karakoy

Bölgeye yerleşen Cenevizliler burayı kendilerine göre inşa edip yapılandırmaya başlamışlardır. Yaptıkları surlar, kulalar ile hem güvenliklerini sağlamışlar hem de Karaköy Mobese bu sayede bambaşka bir çehre kazanmıştır. Cenevizlilerin inşa ettiği yapılar günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır ve bunların içerisinde en önemlisi olan, İstanbul ile de özdeşleşen Galata Kulesi’dir. Cenevizliler sayesinde canlı bir ticaret hayatına kavuşan Karaköy, bu vasfını hep korumuştur ve yüzyıllar boyunca ticaret merkezi olarak varlığını sürdürmüştür. Öyle ki Osmanlı döneminde de 19. yüzyılın ikinci yarısında bölgede finans merkezleri oluşturulmuştur.

İlk olarak Osmanlı Merkez Binası kurulmuştur ve hemen ardından da Avusturya ve İtalya tarafından sigorta şirketleri kurulmuştur. Böylece Karaköy Mobese bir finans merkezi unvanını kazanmış ve 20. yüzyıl sonrasında da liman gümrük binalarının, yolcu terminalinin, deniz antreposunun açılmasından sonra ile semt genişleyerek çok önemli bir finans merkezine dönüşmüştür. Bugün de önemli bir ticaret merkezi olan semt, İstanbul’un hem şehir içi deniz ulaşımında önemli bir yer teşkil etmektedir hem de taşımacılıktaki bu öneminden dolayı da önemli bir iş merkezi durumundadır. Semtte Kemeraltı Caddesi, Selanik Pasajı, Voyvoda Caddesi, Perşembe Pazarı, Karaköy Alt Geçidi isimlerinden önemle bahsedilecek alanlardır ve semt irili ufaklı pek çok dükkanı ile ticari canlılığı olan bir merkezdir.

Karaköy Mobese Kameraları İzle

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica