Marmara Gündem - 09 Mart 2020, Pazartesi

Kapalı Çarşı Turistik Mobese Kameraları İzle

25 Mayıs 2016
35 kez görüntülendi

 

kapali-carsi-hediyelik-esyalar

 

Kapalı Çarşı deyince insanların ilk aklına gelen alış veriş ve baharatçı dükkanları olmaktadır. İstanbul’un merkezinde yer alan Kapalı Çarşı, dünyanın en eski kapalı çarşılarından olup aynı zamanda da en büyük kapalı çarşısı olma özelliğine sahiptir. İçerisinde yaklaşık dört bin dükkanın yer aldığı çarşı Nuruosmaniye, Beyazıt ve Mercan semtlerinin ortasında yer almaktadır. Baharatçı dükkanlarından yükselen kokularla insanın başını döndüren bu tarihi mekanda yaklaşık 25.000 kişi çalışmaktadır. Dünyanın en fazla ziyaret edilen turistik mekanı olma özelliğine de sahip olan çarşıyı aşağı yukarı bir sene içerisinde 90milyon kişi ziyaret etmektedir.

kapali-carsi

Dünyada en eski ve ilk alış veriş merkezi olan Kapalı Çarşı, dev ölçülerde inşa edilmiştir ve adeta bir labirent gibidir. Bu devasa çarşı 64 cadde ve sokağa sahip olup 16 tane han, 22 tane kapı ve 4 bina yakın dükkanı ile sanki bir kent görünümündedir. 1461 yılında kurulan çarşı, Kanuni döneminde asıl büyük çarşının yapılmasıyla genişlemiştir ve ahşap olarak yapılmıştır. Osmanlı Devleti döneminde Çarş-u Kebir olarak anılan tarihi yapı, o dönemde değerli eşyaların satıldığı bir çarşı olarak işlev görmüştür. Daha ziyade mücevher, kıymetli maden, kürk vs. gibi eşyaların alınıp satıldığı bu mekan, o dönemde devlet hazinesinin de büyük bir kısmını muhafaza etmekteydi.

kapalicarsi-mobese

Neredeyse 45 bin metrekarelik alana kurulmuş olan Kapalı Çarşı, çeşitli zamanlardan günümüze kadar pek çok restorasyon geçirmiştir ve çatısı kurşunlarla kaplı olan ilginç bir mimariye sahiptir. Kurulduğu günden beri gezginlerin, şairlerin, ressamların, tacirlerin büyük ilgi odağı olan tarihi yapı günümüzde de yerli ve yabancı pek çok turistin ilgi odağı durumundadır. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ ne de konu olan yapı bu kaynakta bir kale olarak adlandırılmaktadır.

Kapalıçarşı Mobese Kameraları İzle

Kapalı Çarşı Turistik Mobese Kameraları İzle Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica