Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Kadıköy Turistik Mobese Kameraları İzle

26 Nisan 2016
12 kez görüntülendi

Kadıköy mobesa izle

Rıhtımı ile ünlü olan Kadıköy Mobese, gün batımlarının da en güzel izlendiği mekân olarak nam salmıştır. Vapurları, martıları, rıhtımı, denizi ile İstanbul siluetinin en güzel izlendiği mekânlardan biridir. Martılar vapurların etrafında yolculara eşlik ederek karşı tarafa uğurlamaktadırlar ve insan kalabalığı ile birlikte martılar Kadıköy’ün en kalabalık noktasını bu rıhtımda oluşturmaktadırlar. Milattan öncelere dayanan tarihi le Kadıköy Mobese, bir ticaret merkezi olarak eski dönemlerde de çok canlı ve kalabalık bir rıhtım olmuştur. Fenikelilerin koloni kurduğu Kadıköy, M.Ö 675 yılında Kalkedon ismi ile kurulan yerleşim merkezi sayesinde önemli bir yer haline gelmiştir ve o dönemde ünlü Apollon Tapınağı ile ün salmıştır.

kadıköy mobese

Merkezde yer alan Haydarpaşa Çayırında eski dönemlerde at yarışları düzenlendiğinden sosyal yaşamın da yoğun olduğu bir merkez olarak işlev görmüştür. Bizans’ın İstanbul’a gelmesi ile merkezin önemi daha da artmıştır. Bizanslılar Sarayköy’e gelip de insanların karşı tarafta yaşamasına bir anlam verememiş ve karşı tarafta yaşayan insanlar için körlük vasfını kullanmışlardır. Bu nedenle de Kadıköy Mobese,  Körler Diyarı anlamında Kalkedon adı verilmiştir. İstanbul’un fethinden sonraysa burası ilk İstanbul kadısı olan Celalzade Hızır Bey’e hediye edilmiş ve bu vakitten sonra da Kadı ön adını almıştır.

Kadının köyü olarak anılmaya başlayan Kadıköy, 19. yüzyıldan sonra gelişme göstermeye başlayarak köy görüntüsünden kurtulmuştur. Merkeze inşa edilen Haydarpaşa Askeri Hastanesi ve Selimiye kışlası buranın çehresini değiştirmiş, şehir içi vapur işletmeleri ile birlikte açılan Haydarpaşa-İzmit demiryolu sayesinden Kadıköy modern bir yapıya kavuşmayı başarmıştır. Önde gelen devlet erkânının burada köşkler yaptırması ile de ileriye yönelik hamleler atan merkez, Fevaid-i Osmaniye İdaresi tarafından 1846’da ilk Kadıköy vapurunun çalıştırılması ile de önemli bir nokta haline gelmiştir.

Kadıköy Mobese Kameraları İzle

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica