Marmara Gündem - 23 Ocak 2016, Cumartesi

İzmir Kurban Kesim ve Satış Yerleri

17 Kasım 2009
1.216 kez görüntülendi

İzmir Kurban Kesim ve Satış Yerleri

İzmir Büyük Şehir Belediyesi Kurban Kesim ve Satış Yerleri Açıklamasını Aşşağıda yayınlıyorum eminim bir çok kişi google’dan bunu arıyordu bende araştırdım buldum İzmir Kurban Kesim Yerleri Nereler ve Kurban Satış Yerleri Nereler  Sorusunun Cevabı Aşşağıda. Bayram Tebriklerinizi Burdan Yapabilirsiniz. Kurban Bayramınız Mubarek Olsun.

BAYRAM HEYECANI BAŞLADI
İzmir Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların bayramı sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçirebilmesi için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Kesim yerlerinde beton ve asfaltlama yapan Büyükşehir, kesim noktalarını da web sitesine taşıyarak sanal haritalarla vatandaşlara yol gösterecek.

Yaklaşan Kurban Bayramı ile birlikte hazırlıklarını hızlandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların sağlıklı ve huzurlu bir bayram geçirmesini hedefliyor. Bir yandan kesim yerlerine ilişkin hazırlık çalışmalarını sürdüren Büyükşehir yetkilileri, diğer taraftan Bayram hazırlıklarına “sanal alemde” de devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “www.izmir.bel.tr” adresli internet sitesine giren vatandaşların, kurban kesim noktalarını harita üzerinden rahatlıkla bulabilmeleri sağlanıyor.

Kesim ve satış noktaları belirlendi
İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Müftülük, Sağlık Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve Diyanet Vakfı temsilcilerinden oluşan İl Kurban Hizmetleri Komisyonu, kentte kurban satış ve kesim yerlerini belirlerken alınacak önlemleri de sıraladı.

Buna göre İzmir Büyükşehir Belediyesi; Konak, Gaziemir, Karşıyaka, Balçova, Çiğli, Buca, Karabağlar ve Bayraklı ilçelerinde 15 noktada 30 adet çadır kuracak. Belirlenen bu noktalar için çalışmalara başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk etapta söz konusu alanlarda beton dökümüne ve asfaltlama çalışmalarına başladı. Her yıl olduğu gibi yine kesim yerlerinin sağlıklı ortamlar olması için su tesisatları kurulacak. Gerek duyulan noktalarda fosseptik açılacak, vidanjör ile kompresör desteği sağlanacak. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç olan noktalara portatif tuvaletler de yerleştirecek.

Kurban satış ve kesim hizmetlerinin daha düzenli, modern ve ihtiyaçlara cevap verebilecek şekilde yürütülebilmesi için İl Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından metropol ilçelerde toplam 78 nokta belirlendi. Bu noktaların 8’inde kurban satış, 46’sında kesim, 24’ünde ise hem kesim hem de satış yapılabilecek. .

Sokakta kurban kesene 69 TL ceza
Vatandaşlar çevre temizliğine ve sağlık şartlarına uymak kaydıyla, kendi bağ ve bahçelerinde kurban kesebilecek. Cadde, sokak, apartman aralığı, park, otopark, yol ve otoyol kenarları, spor ve çocuk oyun alanları gibi yerlerde kesinlikle kurban kesimi yapılamayacak.
Hayvan kesimine tahsis edilen yerler dışında hayvan kesen veya kesilen hayvan atıklarını sokağa ve kamuya ait alanlara bırakanlara, Kabahatler Kanunu’nun 41/3. maddesi gereği işlem yapılacak ve Belediye zabıta görevlileri tarafından 69 TL para cezası uygulanacak.

Zabıta denetleyecek
İzmir Büyükşehir Belediye Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri de, kent genelinde uygunsuz kurban kesimlerini önlemek için denetimlerini sürdürecek. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çadır kurduğu 30 noktada, oluşturulan ekipler görev yapacak. Metropol ilçelerde belirlenen kurban kesim ve satış yerlerinde ise ilçe belediye zabıtaları görev yapacak.

Kesim ücretleri bu yıl da aynı
Kurbanını kesmek isteyen vatandaşlar, kesim yerlerinden bayram süresince ücretsiz yararlanacak. Büyükbaş kurbanı görevli kasaba kestirmek isteyenlerden bayramın birinci günü 140 TL., ikinci ve diğer günlerde ise ilk gün yığılmalarını önlemek için 120 TL. alınacak. Küçükbaş hayvanlar için ise bayramın birinci günü 35 TL, diğer günler ise 30 TL. kesim ücreti ödenecek. Ayrıca belirlenen oto ve halı yıkama yerlerinde de kurban kesimi yapılabilecek.

Alınacak önlemler
İl Kurban Hizmetleri Komisyonu’nun kararlarına göre alınacak önlemler ise şöyle: Kurban kesim yerlerinde izdihamı önlemek için randevu sistemi uygulanacak. Kesim yapacak kişilere gerekli eğitimler verilecek. Kesim karşılığında makbuz kesilip kesilmediği takip edilecek. Kesim ücretleri kesim çadırlarının bulunduğu yerlerde halkın rahatlıkla görebileceği yerlere asılacak. Ehliyetsiz kasaplara izin verilmeyecek. Belgeli kasap ve kasap yardımcıları, tek tip önlük giyecekler ve tanıtıcı kimlik kartı takacaklar. Kesim sonrası atıkların toplanarak bertaraf edilmesi sağlanacak. Kesim ve satış noktaları Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından dezenfekte edilecek. Atıklar en kısa sürede ilçe belediye ekipleri tarafından toplanarak transfer istasyonlarına oradan da Harmandalı Çöp Toplama Alanı’na nakledilip uygun şekilde bertaraf edilecek. Alanlarda yeterli sayıda kapalı çöp konteynerleri bulundurulacak. Kurban kesim ve satış yerlerinde kurulan çadır ve tesisatın korunması, hırsızlık kapkaç gibi olumsuzluklarla karşılaşılmaması için gerekli emniyet tedbirleri alınacak.

Kurban alırken ve aldıktan sonra nelere dikkat edilmeli ?
İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, vatandaşların kurbanlık alırken dikkat etmesi gereken noktalar hakkında da bilgilendirme yaptılar. Buna göre kurbanlık hayvanın öncelikle sağlıklı olması gerekiyor. Diğer özellikler ise şöyle sıralanıyor: Kurbanlığın dış görünüşünde vücudun tutuluşu yere parelel olacak. Yürüyüşünde aksama, topallama olmayacak. Burnu hafif nemli, ancak burun ve gözde aşırı akıntı olmayacak. Büyükbaş hayvan satın alırken mutlaka hayvanların kulak numarası olmasına dikkat edilmeli, pasaportlarının da alınması ve kesimden sonra Tarım İl veya ilçe müdürlüklerine teslim edecek yetkiliye verilmesi gerekiyor.

Kesimden birkaç gün önce satın alınan hayvanların kurban anına kadar beslenmesi ve bakımı konusunda satıcıdan bilgi alınması ve ne tür beslenme uygulanıyorsa o tür bir beslenmeye devam edilmesi, hayvan sağlığı açısından oldukça önemli. Hayvanın alışık olduğu beslenme haricinde değişik gıdalarla beslenmesi, sindirim sisteminin bozulmasına neden olabiliyor. Havyanların susuz bırakılmaması gerekiyor.

Kurban kesiminde dikkat edilecek hususlar
Kurban Bayramı’nın dört gün olmasına rağmen, vatandaşların ilk gün kurbanlarını kestirmek istemeleri nedeniyle aşırı yoğunluk yaşandığına dikkat çeken yetkililer, düşük fiyat avantajı nedeniyle kesimin ikinci veya daha sonraki günlerde de yapılmasının daha uygun olabileceğini belirttiler. Yetkililer, kurbanların ehil kişilerce kesilmesinin önemine de dikkat çekerek, “Bu hem hayvanın acı çekmesini önleyecek hem de etin daha sağlıklı ve temiz olmasını sağlayacaktır. Ayrıca kesim sırasında havyanın vücudunda sağlık açısından sorun olabilecek noktalarda veteriner hekimlerce muayenesi sağlanacağından, bu konu önem taşımaktadır” dediler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından çadır kurulan noktalar:

KURBAN KESİM YERLERİ

KURULACAK
KESİM YERİ

KONAK İLÇESİ

246 sk ile 255 sk. köşesi Pazaryeri/HATAY

2 Adet

Üçkuyular Terminalinin Pazar Yeri arkası boş arsa
GÜZELYALI

3 Adet

Yeşildere Cad. Erenler Camii Yanı

3 Adet

KARABAĞLAR İLÇESİ

Yeşilyurt Pazaryeri Balıkçı Reyonu YEŞİLYURT

2 Adet

Kooperatif Evleri Pazar içi Balıkçılar Reyonu
YEŞİLYURT

1 Adet

Uzundere Otoban girişi ve çıkışı

2 Adet

GAZİEMİR İLÇESİ

Sevgi Mah. Pazar Yeri (80 sk. üzeri)

1 Adet

Aktepe Pazar Yeri

2 Adet

Irmak Mah. Pazar Yeri (38/2 sk. Üzeri)

1 Adet

369 Sokak üzeri

1 Adet

BALÇOVA İLÇESİ

Eski Çeşme Yolu Flora Çiçekcilik yanı

3 Adet

ÇİĞLİ İLÇESİ

Sasalı Yolu üzeri Kaklıç

3 Adet

BAYRAKLI İLÇESİ

1620/39 Sk. Cengizhan Mah.

1 Adet

KARŞIYAKA İLÇESİ

Mavişehir Spor salonu karşısı

2 Adet

BUCA İLÇESİ

Tansaş Et Entegre Tesisleri Yanı

2 Adet

TOPLAM

29 Adet

İl Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından belirlenen kurban satış ve kesim yerleri:

2009 YILI MERKEZ METROPOL İLÇELERİ KURBAN KESİM YERLERİ

SIRA NO

İLÇESİ

ADRESİ

1

BALÇOVA Uğur Camii Bahçesi

2

BALÇOVA Merkez Kur’an Kursu Bahçesi

1

BAYRAKLI Nafiz Gürman Pazar Yeri

2

BAYRAKLI Manavkuyu Çamkıran Pazar yeri

3

BAYRAKLI Özkanlar Pazar yeri

1

BORNOVA Atatürk Kapalı Pazar yeri

2

BORNOVA Çamdibi Eski Geçici Pazar yeri

1

BUCA Muammer Amca Et Galerisi 132 Sk.
No:27 Buca

2

BUCA Yazganlar Oto Yıkama İsmail Sivri Bulv.
222 Sk. No:68 Buca

3

BUCA Elmas Oto Yıkama Özgür Donat Koşuyolu
Cad. No:161

4

BUCA Fuat Göksu Şirinyer Pazar Yeri Balıkçılar bölümü

5

BUCA Numune Kasap Nasuh Kocabıçak 132 Sk. No:1

6

BUCA Antalya Kasabı Başar Hasgöçmen 132 Sk.
No:17 Buca

7

BUCA Şanlı Kasap 201 Sk. No:31 yanı

8

BUCA Doruk Halı ve Oto Yıkama Şahin Büyük Almus
Erdem Cad. No:3 Buca

9

BUCA İbocan Oto ve Halı Yıkama Hamza Biber
Aydın Hat Yolu Cad. No:103 Buca

10

BUCA Pırıltı Oto Yıkama Mehmet Özkaya

11

BUCA Toker Oto Yıkama Kerem Özgün M.Akif Cad.
No:99 Şirinyer

12

BUCA Toker Oto Yıkama Kerem Özgün 694-34 sK.
NO:1 Şirinyer

1

ÇİĞLİ Evka 2 Pazar Yeri (6808 Sk. Üzeri)

2

ÇİĞLİ Evka 5 Pazar Yeri (8929 Sk. Üzeri)

3

ÇİĞLİ Egekent Pazar Yeri (8845 Sk. Üzeri)

4

ÇİĞLİ Sasalı Eski Mezbahası

5

ÇİĞLİ İstasyonaltı Pazar Yeri (8862 Sk. Üzeri)

6

ÇİĞLİ Harmandalı Beldesi Cumhuriyet Mah.
Mimar Sinan Cad. Muhtarlığın arkası

1

GAZİEMİR Sevgi Mah. Pazar Yeri

2

GAZİEMİR Atıf Bey Mah. Pazar Yeri

3

GAZİEMİR Irmak Mah.

4

GAZİEMİR Aktepe Mah. Pazar Yeri

5

GAZİEMİR Merkez Kapalaı Pazar Yeri

1

KARŞIYAKA Bostanlı Tansaş

2

KARŞIYAKA Şemikler Pazar Yeri

3

KARŞIYAKA Cumhuriyet Pazar Yeri

4

KARŞIYAKA Esin Sitesi Pazar Yeri

5

KARŞIYAKA Elit Sitesi Pazar Yeri

6

KARŞIYAKA Çok Katlı Pazar Yeri

7

KARŞIYAKA Bütün Oto Yıkama Yerleri

1

KONAK 246 Sk. İle 255 Sk. Köşesi Pazar Yeri Hatay

1

NARLIDERE Belediye Pazar Yeri

1

KARABAĞLAR Uzundere Otoban giriş ve çıkışı ( 4 yol kavşağı)

2

KARABAĞLAR Yeşilyurt Pazar Yeri Balıkçı Reyonu

3

KARABAĞLAR Kooperatif Evleri Pazar Yeri Balıkçı Reyonu

4

KARABAĞLAR Eskiizmir Pazar Yeri

5

KARABAĞLAR Esendere Pazar Yeri

6

KARABAĞLAR İlahiyat Fakültesi Resmi Kurum

7

KARABAĞLAR Kestane Pazarı Hatay Kur’an Kursu Bahçesi

2009 YILI MERKEZ METROPOL İLÇELERİ KURBAN SATIŞ VE KESİM YERLERİ

SIRA NO

İLÇESİ

ADRESİ

1

BALÇOVA Çeşme Tali üzerindeki Tansaş Mağazası (Migros)

2

BALÇOVA Eski Çeşme Yolu Flora Çiçekçilik yanı

3

BALÇOVA Üçkuyular Pazar Yeri yanı Otopark

1

BAYRAKLI Cengizhan Mah. Rekreasyon alanı

1

BORNOVA Egemenlik Mah. 6106 Sk. (Dökümcüler Sitesi yanı) IŞIKKENT

2

BORNOVA Tesco Kipa

3

BORNOVA Manavkuyu Tansaş (Migros)

1

BUCA Kaynaklar Olduruk Mevkii Tansaş Et Entegre Tes.yanı

2

BUCA Kaynaklar Adakçılar Sitesi

3

BUCA Tansaş Et Entegre Tesisleri (Migros)

4

BUCA Kaynaklar Merkez Mah.

5

BUCA Kaynaklar Cumhuriyet Mah.

1

ÇİĞLİ Sasalı yolu üzerindeki arazi (Kaklıç)

1

GAZİEMİR Sarnıç Atatürk Mah. 4 nolu Sağlık Ocağı yanı

2

GAZİEMİR Tesco Kipa Gaziemir A.V.M.

1

GÜZELBAHÇE Yalı Mah. Semt pazarı

1

KARŞIYAKA Cahardudayev Bulv. Mavişehir Spor Salonu karşısındaki boş alan

2

KARŞIYAKA Carrefour Hipermarket

1

KONAK Üçkuyular Terminal Pazar yeri arkası boş arsa – Güzelyalı

2

KONAK Yeşildere Cad. Erenler Camii yanı ve arkası Yeşildere

3

KONAK Hayvan Hastanesi karşısı Halkapınar

4

KONAK Toros Pazar yeri Gültepe

5

KONAK 1202 Sk. No:31 Yenişehir

1

KARABAĞLAR Otoban Uzundere girişi altındaki düz alan
( 950-951-841-209-210-208-211-837-840 parseller)

2009 YILI MERKEZ METROPOL İLÇELERİ KURBAN SATIŞ YERLERİ

SIRA NO

İLÇESİ

ADRESİ

1

GAZİEMİR Aktepe Mah. Pazar Yeri arkası boş arazi

2

GAZİEMİR Sakarya Mah. Pazar Yeri altı boş arsa Orhan Polat

3

GAZİEMİR Irmak Mah. 38/2 Sk. Boş arsa Hüseyin Acar

4

GAZİEMİR Sarnıç Beldesi Sazlık Mah. 1203/1 Sk. Salih Üstün

5

GAZİEMİR Sakarya Mah. 369 Sk. Üzeri Hüseyin Köse

6

GAZİEMİR 369 ile 370 Sk. Köşesi Mehmet Aslan

1

GÜZELBAHÇE Atatürk Mah. Otobüs Mah. Otobüs son durağı

1

NARLIDERE Balçova Otel Narlıdere Ilıca Mah. Zeytin Sk.
Mevkiinde bulunan 32 no.lu boş arsa
DMCA.com

Yorumlar

  1. Kibar-Feyzo diyor ki:

    benim şahsi görüşüm kurban kesim yerlerinde kesin artık avrupalı olun

  2. şirin diyor ki:

    kurbanlık kesimi ehliyetsiz kişilerce yapılması halinde bin 716 lira uygulanacakmış

  3. hilal diyor ki:

    2010 – 2011 İzmir Kurban Kesim ve Satış Yerleri aynımı olacak bilginiz varmı?

Yorum Yaz

Yandex.Metrica