Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

İzmir Çocuk ve Gençlik Merkezi

19 Kasım 2009
906 kez görüntülendi

İzmir Çocuk ve Gençlik Merkezi Toplantı Salonu Resim

İzmir Büyük Şehir Belediyesi Çocuk ve Gençlik Merkezi Açılıyor İç Göç Entegrasyon Projesi kapsamında hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk ve Gençlik Merkezi” yarın (Cuma) açılıyor. Psikolog, sosyolog, sosyal hizmet uzmanı ve öğretmenlerin bulunacağı Yenişehir’deki merkezde, dezavantajlı çocukların rehabilitasyonu ve toplumla yeniden bütünleşmeleri sağlanacak.

YENİŞEHİR’DE “YENİ BİR DÜNYA” KURULDU
İç Göç Entegrasyon Projesi kapsamında hazırlanan “İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk ve Gençlik Merkezi” yarın (Cuma) açılıyor. Psikolog, sosyolog, sosyal hizmet uzmanı ve öğretmenlerin bulunacağı Yenişehir’deki merkezde, dezavantajlı çocukların rehabilitasyonu ve toplumla yeniden bütünleşmeleri sağlanacak.
Finansmanı Avrupa Birliği tarafından sağlanan ve Ocak ayında başlayan “Büyük göç alan şehirler olarak İzmir, İstanbul, Ankara ve Bursa’da ekonomik ve sosyal entegrasyon sorunlarının çözümüne destek projesi” (İGEP), İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürütücülüğünde çalışmalarına devam ediyor. İyileştirilmiş ekonomik, sosyal ve kültürel olanaklar aracılığıyla, kentte yaşayan tüm hemşehriler için kentsel farklılıkları gidermeyi hedefleyen proje kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonu’nda bir araya gelen çalışma grupları, gerçekleştirilecek projeler ve hazırlanacak stratejik eylem planı için güç birliği yaptı.

Toplantının açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersu Hızır, proje kapsamında Cuma günü (yarın) Eşrefpaşa Hastanesi karşısında düzenlemesi tamamlanan “Çocuk ve Gençlik Merkezi”nin açılışını yapacaklarını belirtti. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Abla-Ağabey-Kardeş ve Kardeş Aile projelerini yaşama geçirdiklerini, pek çok sosyal projeye destek verdiklerini belirten Hızır, “Dezavantajlı grup olarak tanımlayabileceğimiz iç göçle kente gelen vatandaşlara yönelik çalışmalarımız da sürüyor. Bir yandan sağlık taramaları yapıyoruz diğer yandan sosyal yardımlarla onlara destek olmaya çalışıyoruz. 31 Mayıs 2010 tarihinde tamamlanacak olan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yereldeki yürütücülüğünü sürdürdüğü İGEP Projesi’nden de etkin ve verimli sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum” diye konuştu.

İGEP Kapasite Geliştirmeden Sorumlu Uzmanı Gökhan Menteş ise proje kapsamında iç göçle gelenlerin bulundukları kentin yapısı ve dinamiklerine uyum sağlamaları amacıyla stratejik planlama çalışmasına başlayacaklarını, 5 ayrı çalışma grubuyla birlikte planı 1.5 ay içinde tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Merkezde neler olacak?

Yenişehir’deki İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk ve Gençlik Merkezi’nde, Konak ilçesinde yaşayan 07 – 22 yaş grubundaki çocuk, genç ve ailelerine keyifli, güvenli, gelişimlerini destekleyen bir ortam hazırlayarak sahip oldukları hakların farkında olan, kendilerine güvenen, kendilerine ve çevrelerine karşı sorumluluk duyan, hayal gücü zengin, eleştirel düşünen bireyler olmanın yolları öğretilecek. Psikolog, sosyolog, sosyal hizmet uzmanı, Türkçe öğretmeni, müzik eğitmeni, resim ve İngilizce öğretmenlerinin görev alacağı merkezde, çocuk ve gençlerin yanı sıra ailelere de psikolojik danışmanlık hizmeti verilecek. Çocuk ve gençler için derslere yardımcı etüt çalışmaları, okuma etkinliği, resim, gitar, bilgisayar ve İngilizce kursları düzenlenecek. Çocuk ve gençlerin eğitime devamlarını sağlamak ya da eğitime kazandırmak için okullarla işbirliği çalışması yapılacak. Ailelere ihtiyaç duydukları konularda eğitim ve danışmanlık hizmeti verilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk ve Gençlik Merkezi, Gaziler Caddesi No: 386 Yenişehir – Konak adresinde faaliyet gösterecek.

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica