Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

İstiklal Caddesi Turistik Mobese Kameraları İzle

27 Nisan 2016
23 kez görüntülendi

istiklal mobese izle

İstiklal Caddesi zaman içerisinde farklı isimlerle anılmıştır. Bugün Büyük Cadde olarak da anılmaktadır ve önceleri Cadde-i Kabir ile Garande Rue Pera isimleri ile de anılmıştır. İstanbul’un üç büyük medeniyetin konakladığı derin bir tarihi olduğu düşünülürse bu tarihi dokunun parçalarından biri olan İstiklal Caddesi Mobese ile görülmeye değer alanlardandır. Modernlik ve alaturkanın iç içe olduğu bu caddede ibadethaneler, camiler, tramvay alaturkalığın temsilcisi iken modern cafeler, restoranlar, alış veriş merkezleri ve gösteri merkezleri de alafrangalığın temsilcisi sayılmaktadır.

istiklal mobese

İstanbul’da en uğrak mekânlardan biri olan İstiklal Caddesi Mobese, hem yerli hem de yabancı turistlerin de en çok rağbet ettiği merkezlerden biridir. Asıl önemini 19. Yüzyıl sonrası kazanmıştır ve günümüzde ülkenin en önemli caddesi olarak anılmaktadır. Tünel ile taksim Meydanı arasında uzanan cadde, 1400 m uzunluğundadır ve paralelinde Tarlabaşı Bulvarı ile Beyoğlu yer almaktadır. Bizans döneminde şekillenip önem kazanmaya başlayan cadde, önemli bir güzergâhta yer aldığında yol olarak yapılmıştır. Galata, Bizans döneminde bir Cenova kolonisi olup Galata’nın en yüksek noktasındaki tepe Haliç’e ve Boğaz’a bakan yamaçlara taşınınca tepeye ulaşmak için tek yol olan bugünkü İstiklal Caddesi kullanılmaya başlamıştır.

İstanbul fethedildikten sonra tek tük bağ evlerinin yer aldığı bu dar yol Bizans halkı tarafından doldurulmaya başlamış ve zamanla önemli bir yerleşke haline gelmiştir. Ticari hayatın bu yerleşkeye gelmesi ile de canlı bir merkeze dönüşmüştür. Galata ve Pera ticari yönden önem kazanınca İstiklal Caddesi Mobese, İstanbullu ve Avrupalı tüccarların, zanaatkârların, esnafların buluşma noktası halini almıştır. Zamanla Avrupalılık burada iyice yerleşmiş, öyle ki Fransızların merkezi bir noktası haline gelmiştir. Bugün Fransız Başkonsolosluğu ve Galatasaray Lisesi de burada yer almaktadır.

İstiklal Caddesi Mobese Kameraları İzle

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica