İnsan Vücudundaki Organlarının Günlük Çalışma Saatleri

3 Ağustos 2013
575 kez görüntülendi

Organlarin Gunluk Calisma Saatleri Resim

İnsan Vücudundaki Organlarının Günlük Çalışma Saatleri

İnsan vücudundaki bütün organlar gün içerisinde neler yapıyor, saat saat nasıl tepkiler veriyor, bedenimizde yer alan iç organlarımız günlük yaşantımızda ve uyurken nasıl çalışıyor bunları sizler için araştırdık. Bu yazıyı daha önce bir kitapta okumuştum ve sizlerle paylaşmak istedim. Ödevlerinizde ve derslerinizde İşinize yarayacağını düşündüğüm için böyle bir sayfa hazırlamayı uygun gördüm umarım faydalı olur, buyurun birlikte inceleyelim. 

İşte vücudumuzdaki organların 24 saat içinde neler yaptığı nasıl çalıştığı saat saat aşağıda anlatılmaktadır.

06.00 

Kortizon salgılaması ile organizmalar uyanıyor. Bu uyanma vücut için organlarda kendini yavaşça kalkmaya hazırlama işareti. Metabolizma hareketleniyor, günün işleri için enerji ve protein maddeleri hazır oluyor.

07.00 

Vücut hala çok zayıf. Sportif hareketler yapmaktan uzak durun. Kalbinize ve dolaşım sisteminize gereksiz yüklenirsiniz. Spor yapmak yerine öncelikle kahvaltı edin, sindirim sistemi bu saatte harika çalışıyor.

08.00

Libidonun çok yüksek olduğu saat. Vücudumuzda yüksek miktarda hormon salgılanıyor. Sigara kullananlar için de durum aynı. Kahvaltıdan sonra içtiğiniz sigara damarları her zaman olduğundan çok daha fazla daraltıyor.

09.00 

Vücudun dinç, kuvvetli olduğu saat. Herhangi bir hastalık için iğne olacaksanız bu en doğru zaman. İğnenin ateş ve şişme gibi yan etkileri ender olarak görülüyor, vücut röntgen ışınlarına karşı daha dirençli oluyor.

10.00 

Organizmanın kendine gelme, ‘ben burdayım’ deme saati. Fazla enerjik, vücut en yükes ısı seviyesinde. Verimliliğimiz de öyle. ‘Kısa süre belleği’ iyi durumda. Bir önemli ayrıntı: 10.00 ile 12.00 arası enfarktüs olaylarına sık rastlanıyor.

EN DİNÇ VE SAĞLIKLI OLDUĞUNUZ SAAT 

11.00

Vücudun tam formunda olduğu, verimli olmaya programlı bir saat. Kalp ve dolaşım o kadar zinde ki yapılan muayenelerde kalpteki bir bozukluk gözden kaçabilir. Hazır cevaplık tavan yapar, özellikle hesap işleri, matematik ödevleri rahat ve iyi bir şekilde, zorlanmadan çözülür.

12.00 

Dinlenme saati. Dikkat azalıyor ve insanı uyku basıyor. Midedeki asit miktarı fazlalaşıp, beyindeki kan akımı azalıyor. Zira kan sindirim organlarını desteklemesi için mide tarafından kullanılıyor. Öğle uykusu uyuyabilen kişilerde istatistiklere göre enfarktüse %30 oranında az rastlanyor.

13.00 

Vücut formdan düşüyor. Verimlilik gün ortalamasının %20 aşağısına iniyor. Bütün organlar en alt düzeyde çalışıyor, sadece safra öğle yemeğini hazmetme faaliyeti gösteriyor. 14.00 Bitkin oluruz. Çünkü tansiyon ve hormon düzeyi düşüyor. Diş doktorundan korkanlar için en uygun randevu saati. Çünkü bu saatte acı az hissediliyor. Lokal anestezi uzun süre devam ediyor (30 dk.).

MERHABA YÜKSEK ENERJİ 

15.00 

Enerji geri geliyor, bellek tam formunda. İkinci verimlilik dönemi başlıyor ama sabahkinden az.

16.00 

Spor için en iyi saat. Tansiyon ve dolaşım çok iyi durumda.

17.00 

Organların faaliyeti üst düzeye çıkıyor.Kuvvet artıyor, oksijen harcanıyor, böbrekler ve mesane çok çalışıyor. Tırnaklar ve saçın en çabuk uzadığı zaman. Midedeki asit miktarı fazlalaşıyor. 17.00’ye doğru mide kanaması geçirme riski artıyor.

18.00 

Akşam yemeği için ideal saat. Pankreas bu saatte özellikle aktif.

19.00 

Kan basıncı ve nabız tembelleşiyor. Bu nedenle kan basıncı düşüren ilaçlara dikkat, tehlikeli olabiliyorlar. antidepresanların tesiri de bu saatte daha fazla.

20.00 

Karaciğerdeki yağ düzeyi düşüyor ve kirli kan kalbe her zamankinden daha fazla akıyor. Alerjisi olanlar ve astımlılar ilaçlarını bu saatte almalı. Etkisi hemen görülüyorr. Antibiyotikler de az dozda alınsa bile etkileri en üst düzeyde oluyor.

YEMEK YEMEYİ KESİYORUZ

21.00

Sindirim organlarının günlük görevi sona eriyor. Gelen herşey midede sabaha kadar hazmedilmeden kalıyor ve bu çok tehlikeli. Kalan yemekler bağırsak sahasındaki mukozaya hücum ediyor.
22.00 

Vücudun polisi akyuvarlar aktif hale geliyor. Sigara içenler dikkat! Bu saatten sonra vücut nikotin gibi zehirleri çok zor atıyor.

23.00

Organizma gün boyunca aktif faaliyet gösteren stres hormonunun salgılamasını durduruyor. Sakinleşip, rahatlıyoruz.

İYİ UYKULAR

24.00

Uyurken deri hücreleri durmadan çalışıyor, gündüz olduğundan daha sık bölünüyor. İlk rüya safhası, yarım saat içinde rüya görmeye başlıyoruz.

01.00 

Verim en alt düzeyde. Bu saatte çalışanlar hata yapabiliyor, dikkat azalıyor, çünkü vücut kendini uyumaya programlıyor.

02.00 

Araba kullananlar dikkat: görme zayıflıyor, tepkiler yavaşlıyor, kazalar bu saatte çok oluyor.

03.00 

Bedenin de ruhun da en karanlık safhası. Melatonin hormonunun salgılanması tembel ve kararsız yapıyor. İntihar edenlerin sayısı fazlalaşıyor.

04.00 

Stres hormonundan enerji kazanıyoruz. Enfarktüs krizleri saat 04.00 ile 06.00 arasında çok oluyor; çünkü kan basıncı oldukça yükselip, damarlar geriliyor. Doğum yapma olasılığının en yüksek saati.

05.00

Erkeklik hormonu salgılanması artıyor. Strese hormonu bizi faaliyete geçiriyor ve gündüz değerinin tam 6 katına çıkıyor. Vücudumuz harekete geçiyor kaybolan enerji yeniden geri geliyor. Gelsin, yeni bir gün başlıyor.

İnsan Vücudundaki Organlarının Günlük Çalışma Saatleri Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica