Marmara Gündem - 07 Aralık 2016, Çarşamba

Hisar Camii – İzmir Kemeraltı

10 Kasım 2013
302 kez görüntülendi

İzmir Hisar Camii Resim

Hisar Camii – İzmir Kemeraltı – Hisar Camisi Tanıtımı

İzmir ilinin Kemeraltı semtinde bulunan Hisar Camii kentin en büyük camisi olmasının dışında gösterişli yapısı ve içine gireni dışarıdaki kalabalık ve uğultudan koparıp başka bir dünyaya götüren havasıyla hayranlık ve huşu uyandıran bir yapıdır. Yazılı kaynaklardaki adı Molla Yakup Camii olan yapı yıkılmış bir hisarın üstüne inşa edilmiştir. Huzur veren dingin ortamıyla insanı sıkıntılarından bir süreliğine olsa da uzaklaştıran cami Yakup Bey tarafından yaptırılmıştır. (1592)

Hisar Camii’nin yedi kubbe altına alınmış son cemaat yerinin bulunduğu bölümde Roma üslubuna benzeyen bir görünümü olan sütun başlıkları dikkat çekicidir. Uzaktan bakıldığında tek kubbeli bir görünümü olan caminin yüksek kubbesi sütunlara bindirilmiş bir kemerler düzeni tarafından taşınır. Kesme taşlardan inşa edilmiş olan Hisar Camii Osmanlı süsleme sanatının en mükemmel örneklerini görebileceğiniz bir yapıdır. Caminin ortasında büyük hacimli bir kubbe ve yanlarda üçer büyük kubbe daha mevcuttur, daha gerideyse üç küçük kubbe bulunmaktadır. Son cemaat yerindeki küçük kubbelerin sayısı ise yedidir. Birçok kez onarım gören caminin mihrabının üçlü görünümü sütunlu ve İtalyan tarzındadır; bu durum, İzmir’e has Avrupalı zanaatların etkisidir. İç dekorasyonda görülen barok bitki süsleri yapının en son onarım evresinde eklenmiştir. Alçıdan yapılmış iç dekorasyonla rekabet edebilecek birer sanat eseri niteliğindeki kürsü ve minberin güzelliği gözden kaçacak gibi değildir. Hisar Camii’nin antik bir burma sütun üstündeki kürsüsü nispeten mütevazi dursa da girişi iki zarif sütunla yapılan minberin görünümü olağanüstü bir güzelliktedir.

Caminin avlu girişi üzerinde bulunan yazıtın ve muvakkithane üstündeki saatin 1881 depreminden sonra yapılan onarımda yerleştirilmiş olması muhtemeldir. Avlu duvarıyla duvara yerleştirilmiş dükkanların da bu son biçimlendirmeyle ilgili olduğu tahmin edilmektedir. Bu kesimde bulunan kütüphaneyse günümüze ulaşamamıştır.

İstanbul Camii ve Türbeleri, Foto Galeri 

Hisar Camii – İzmir Kemeraltı Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica