Marmara Gündem - 10 Aralık 2016, Cumartesi

Hangi besin hangi ilaçla zararlıdır?

20 Mayıs 2011
2.300 kez görüntülendi

Hangi besin hangi ilaçla zararlıdır?

Günümüzde doktor reçetesi olmadan ilaç kullanımı malisef çok yaygın bunun yanı sıra dengesiz bir şekilde ilaç kullanımı artmakta hangi gıdalar ile hangi ilaçlar kullanılmamalıdır bu yazımızda bulabilirsiniz.

greyfurtla ilaç alımı,demir ilacı ve süt,antidepresan ilaclar alkol alinirmi,hangi çiçekler zaralıdır,demir ilaçları ve süt ürünleri,demir ilacı meyve suyu,antibiyotikle süt ürünleri alınırmı,ilaç alımı ne zaman zararlıdır,KAN İLACI KULLANIRKEN,ilaçlar hangi besinden oluşur,kan ilaci kullanirken sut,kan ilacı ve greyfurt,penisilin ile alkol etkile,penisilinden sonra alkol almak,süt demire etkisi,süt ve ilacın etkisi,süt ve penesilin,antibiyotik ve demir ilacı,greyfurt agri kesici etkilesim,antidepresan kullanırken greyfurt

Yanlış besinler ile alınan ilaçlar ilacın etkisini azaltabiliyor yada arttırabiliyor. Hatta bunun sonucu ölüm bile olabiliyor.

Yerinde, uygun dozlarda ve sürelerde kullanıldığında hayat kurtarıcı olan ilaçlar bazı durumlarda hayatımızı karartabiliyor. Yanlış gıdalarla alınan ilaçlar, etkileşim göstererek ilacın etkisini azaltabiliyor veya artırabiliyor. Hatta ölüme kadar götürebiliyor.

Özellikle antidepresanlarla birlikte tüketilen incir, bakla, lahana turşusu, tavuk veya dana ciğeri gibi besinler kan basıncını yükselterek hastanın ölümüne sebep oluyor.

Zaman’da yer alan habere göre İstanbul Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yağız Üresin, ilaç kullanırken besinlerin tüketimi konusunda çok dikkatli olunması gerektiğini söylüyor.

İlaç alımında yapılan en büyük hatalardan birisi ilaçları yanlış gıdalarla almak. Bu durumda, ilaçlar yarardan çok zarar veriyor. Ayrıca besinlerle etkileşim, ilaç kullanımının kesilmesinden sonra 2-3 hafta daha devam ediyor.

C vitamini ilacı kullanan kişi süt içmemeli

Prof. Dr. Yağız Üresin, etkileşim nedeniyle ilaçların her türlü besinle alınamayacağını belirtiyor. C vitamini ilacı kullanan kişinin, aynı anda süt ve süt ürünleri almaması gerektiğini söyleyen Yağız Üresin, bu besinlerin C vitamini emilimini engellediğini ifade ediyor. Kolesterol düşürücü ilaçlar da greyfurt suyu içilmemesi gerektiğini dile getiren Yağız Üresin, “Greyfurtta bulunan kimyasal maddeler, ilaçların bağırsakta parçalanmasını sağlayan enzimleri baskılayarak ilaçların parçalanmasını geciktirir. Bu da ilaçların kanda daha çok birikmesine sebep olur. Kan düzeyi 2-16 kat artar, bu da doza bağlı yan etki riskini artırır. Bu ilaçları kullananlar, tedavi süresince greyfurttan uzak durmalı.” diyor.

ANTİDEPRESANLARA ÇOK DİKKAT

Özellikle antidepresan ilaçlar kullanılırken besin alımında çok dikkatli olunması gerekiyor. Bu tür ilaçlarla tüketilen bazı besinler kişiyi ölüme kadar götürebiliyor. Yağız Üresin, “Eski peynir, fermente edilmemiş sosis, sucuk, incir, bakla, lahana turşusu, soya sosu, tavuk veya dana ciğeri, tiramin proteini zengin besinlerdir. Bu besinler, asla antidepresan ilaçlar kullanılırken tüketilmemelidir. Tiramin, kan basıncını ölümcül seviyeye çıkarabilir. Baş ağrısına, kusmaya hatta ölüme sebep olabilir. Ayrıca göğüs ağrısı, ense sertliği, yüksek ateş, terleme ve taşikardiye (kalbin atım sayısının 100′ün üstünde olması) de neden olabilir.” şeklinde konuştu.

Penisilin türevi ilaçları asitli besinlerle almayın

Penisilin türevi antibiyotikleri meyve suları, kafein, domates gibi asitli besinlerle kullanmayın. Asitli besinler mide asidini artırır. Bu da mide hasarına yol açar. Böylece ilacın etkisi azalmış olur.

Kalsiyum içeren yiyecek ve vitaminler (süt, yoğurt) ve demir içeren mineralleri, tetrasiklin adlı antibiyotik kullanırken tüketmeyin.

Kansızlık tedavisinde kullanılan demir ilaçları ile kalsiyum zengini süt ve süt ürünleri, pekmez, susam, fındık, fıstık, kurutulmuş meyveler, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeleri aynı anda kullanmayın. En az 2 saat sonra tüketin. Bu besinler demir emilimini engeller ve tedaviden sonuç alınamamasına sebep olur.

İdrar söktürücü diüretik ilaçların triamterene içerenleri, böbreklerden potasyum atımını bloke eder. Potasyum artışı ise düzensiz kalp atımına sebep olur. Bu nedenle triamterene içeren diüretiklerle birlikte potasyum zengini muz, kayısı, turunçgiller, patates gibi besinler tüketilmemeli.

İdrar söktürücü kalsiyum kanal blokerleri ile birlikte greyfurt suyu tüketmeyin. Greyfurt suyu ilacın vücutta dağılmasını önler ve kan düzeyini yükseltir. Böylece ilacın etkisi artar ve zehirlenmeler meydana gelir.

Ağrı kesiciler, mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Herhangi bir besinle veya özellikle süt ile beraber bu tür ilaçları kullanabilirsiniz.

DMCA.com

Yorumlar

  1. Anlamlı Sözler diyor ki:

    Besin alerjisi cocuklarda hangi belirtilere sebep olur?

  2. filiz diyor ki:

    antibiyotik ile süt ürünleri aynı anda tüketilirmi ?

Yorum Yaz

Yandex.Metrica