Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Güzellik Uykusu Gerçekmi ?

16 Aralık 2010
1.143 kez görüntülendi

Güzellik Uykusu Gerçekmi ? İnsanlar Uyuyarak Güzelleşebilirlermi ?

güzellik uykusu, uyku, uykusuzluk

Uzmanları yapmış olduğu araştırmalar sonucu güzellik uykusunun gerçek olduğu kanıtlandı. Çeşitli uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda, dengeli ve sağlıklı bir uyku insan vücudunu  güzelleştirdiği ortaya çıktı.

Sekiz saatlik uyku alma ihtiyacı efsane değildir. Uyku sadece vücuda günün yorgunluğunun ardından kendini toparlama fırsatı vermekle kalmaz, aynı zamanda hücrelerin kendilerini tamir etmeleri için gereken zamanı da verir. İyi bir gece uykusu gerçekten cildinizin kas elastikiyetini ve görünümünü daha iyi hale getirerek, daha uzun bir süre genç görünmenizi sağlar.

Güzellik uykusu kavramını bilimsel temellere oturtmak üzere yapılan çalışma, bu inanışı bir mit olmaktan çıkarıyor…

Karolinska Enstitüsü Klinik Sinirbilimleri Bölümü’nden Doç. Dr. John Axelsson, güzellik uykusunun bilinen bir kavram olmasına rağmen bilimsel destekten yoksun olduğunu düşünerek, uyku ile çekicilik ve sağlık arasındaki ilişkiyi araştırmak üzere kolları sıvamış.

Yaşları 18 ile 31 arasında değişen 23 katılımcı üzerinde yürütülen araştırmada, deneklerin sekiz saatlik normal bir uyku ile uykusuz geçen 31 saatin sonrasındaki hallerinin fotoğrafları çekilmiş. Deneye sigara kullananlar alınmamış ve deney süresince alkol tüketimi yasaklanmış.

Fotoğraf çekimi iyi aydınlatılmış bir odada yapılırken, kişilerin fotoğraf makinesine olan uzaklıkları sabit tutulmuş. Herhangi bir makyaj yapılmasına izin verilmezken, uzun saçlar arkadan toplanarak benzer traş ve temizlik işlemlerinden geçirilmişler. Çekimler sırasında deneklerin rahatlamaları ve olabildiğince doğal bir yüz ifadesi takınmaları istenmiş.
Sonraki aşamada 65 gözlemci fotoğrafları puanlayarak değerlendirmiş. Puanlar, fotoğraftaki kişinin yorgun, sağlıklı ve çekici olup olmaması üzerine verilmiş. Gözlemciler uykusuz gecenin ardından çekilen fotoğraflardaki kişileri daha az sağlıklı, yorgun ve daha az çekici bulmuşlar.
Uzmanlar uykusuzluğun olumsuz etkilerinin fotoğrafta görülenlerden çok daha ağır olacağını ve fotoğrafların gece çekilmesi durumunda bunun daha da belirginleşeceğini belirtiyorlar.
Güzellik kavramının temeli hakkında kesin bir yargıya varılmış olmasa da en azından daha çekici olabilmek adına iyi bir uyku çekmek şart gibi görünüyor.

Yukarıdaki resme baktığımız da güzellik uykusu gerçek mi değilmi sorusunu açıkca doğrular nitelikte..

Kaynak: (ntvmsnbc)

Güzellik Uykusu Gerçekmi ? Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

  1. Nevâl diyor ki:

    Gün içersinde 3 saat güzellik uykusu mu olurmuş, şimdi gel de uyu. Pfff

Yorum Yaz

Yandex.Metrica