Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Güncel Köpek Fiyatları

25 Ekim 2010
5.530 kez görüntülendi

Güncel  Köpek Fiyatları – Evcil Köpek Fiyatları

Son günlerde bahçeli eve taşınmamız sebebiyle aşırı derecede evcil köpek fiyatları ile ilgilenir oldum. Çıktım dışarı köpek fiyatlarını araştırmaya başladım. Semtimizdeki bir pet shop’a gittim  resmen şok oldum biz tabi alışmışız eski sistem yemek artıkları ile  köpek beslemeye. Her neyse Pet shop’un sahibi bir başladı sorulara yok işte şu köpek mamasını kullanacaksın yok şu aşısını yaptıracaksın vs vs.

Bende tabi adama diyemiyorum yok abi biz köpeği yemek artıkları ile besleyeceğiz aşıyı kendimize yaptırmıyoruz ne köpeği diye. bozuntuya vermeden yaparız alırız  problem değil diyorum neyse köpek nasıl beslenecek hangi aşıları yapılacak muhabbetini geçtikten sonra adam köpeğin fiyatını söyledi biz tabi köpek cinslerinden  anlamıyoruz benim soruduğum yavru köpeğin cinsi Pug’muş fiyatıda 1800 TL imiş tabi fiyatı duyar duymaz biz biraz düşünelim dedik Pet Shopu hemen terk ettik.

Başımızdan geçenler  bize güzel bir ders oldu daha sonra sizler için internette bir araştırma yaptım ve aşağıdaki köpek fiyatları hakkında güzel bir makale buldum buyurun yazıyı okuyun köpek almayı düşünüyorsanız yada köpek fiyatları hakkında araştırma yapıyorsanız tam size göre bir yazı…

Evcil hayvan beslemek, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de yükselen trend ancak trende uymanın ekonomik anlamda ağır maliyetleri bulunuyor.

Ekonomik gelir, beslenecek hayvanın türünün belirlenmesinde önemli oranda etkili olurken, gelirin belirleyici olduğunu bilmeden evcil hayvan beslemeye karar verenler, kısa sürede hayvanları sokağa bırakmak zorunda kalabiliyor.

En fazla masrafı olup en çok tercih edilen köpekler, sıcak bir yuvada yaşama imkanı elde ederken, sahiplerine pahalıya patlayabiliyor. Gelir durumu iyi olmayan hayvanseverlerden bazıları ise köpek yerine kedi ya da akvaryum balığı beslemeyi tercih ediyor.

Büyük bir köpeğin 1 günlük mamasını ancak bir ayda tüketebilen kedilerin de pahalı sayılabilecek cinsleri olmasına rağmen, aynı değerdeki köpekler gibi veteriner harcamalarıyla masrafları ikiye katlamıyor. Beslemek için balık tercih edildiğinde de, ekonomik olmasına rağmen, gerekli olan yem, ilaç, akvaryum, filtre gibi malzemeler zorunlu olarak alınıyor.

CİNS KÖPEKLERİN FİYATI KIYMETİYLE EŞDEĞER
AA muhabirinin masraflarının fazlalılığından dolayı sokağa düşme tehlikesi altında olan köpeklerin gereksinimlerinin ortalama fiyatları araştırmasında, yapılan ilk alışverişin bin liraya kadar ulaştığı sonucu çıktı.
Araştırmaya göre, köpeklerin masrafı ilk olarak hangi cinsin alınacağına karar verilmesinin ardından başlıyor. Sevimli ve akıllı olmaları onların evde besleme kolaylığı açısından en çok tercih edilen evcil hayvan olmalarına yararken, cins köpeklerin fiyatı hayvanseverleri bir kez daha düşünmeye sevk ediyor. Türkiye’deki evcil hayvan sitelerinden ve petshoplardan derlenen, en çok tercih edilen köpeklerin cinslerine göre fiyat aralıkları şöyle:

CİNSİ FİYATI (TL)
Pug 1000-2500
Alman Çoban Köpeği 1200-1500
Chow Chow (Çin Aslanı) 750-1000
Dogo Arjantin 750-800
Labrador Retriever 600-750
Chihuahua 500-1500
Rottweiler 500-1200
Golden Retriever 350-500
Kangal 300-800
Sibirya Kurdu (Husky) 300-450
İngiliz Cocker Spaniel 300-600
Amerikan Pitbull Terrier 300-450
Boxer 250-550

VETERİNER DIŞI YAPILAN İLK HARCAMALAR BİN LİRAYI BULUYOR
Köpeğin gereksinimleri, veterinerdeki ve veteriner dışı masrafları olmak üzere 2’ye ayrılıyor. Buna göre, doktor kontrolleri, aşıları gibi zorunlu masrafları yanında köpeğin ihtiyaçları karşılanmak istendiğinde yapılan ilk alışverişin ödemesi bin liraya kadar yükselebiliyor.
Sahip olunan köpeğin yürüyüşe çıkarılması için ilk sahip olması gereken eşya, boynuna takılan bir tasma fiyatı ortalama olarak 15 lira, bunu vücut tasması (25-30 TL), mama kapları, su ve yemek kabı (Ortalama 30 lira), ödül bisküvileri, çubukları (15-25 TL), diş kaşımak için kemikler, (10’lu paket 2-3 TL), Clicker (olumlu şartlandırma ile eğitim) (5-10 TL), köpek suluğu (ortalama 35 TL), kulübe (300-500 TL), evcil hayvanlar için tırnak makası (ortalama 85 TL), eğitim için kullanılan ölü kuşlar (ortalama 80 TL), mama haznesi (ortalama 55 TL), yatağı (50-60 TL), seyahat kafesi (150-200 TL), köpek şampuanı ve parfümü (ortalama 20 TL),oyuncakları (tanesi 5 ile 25 TL arasında) gibi ürünler takip ediyor.
Ayrıca bu ihtiyaçların yanında vitamin değerleri yüksek olan, çeşitli hastalıklara karşı koruma sağlaması açısından köpekler için üretilen mamaları kullanılması gerekiyor. Mama fiyatları ise 2,5-3 kilo aralıklarında, marka tercihine göre 10 ila 60 lira arasında değişiyor ve 1 hafta 10 gün kadar bir süre yetebiliyor.
Yapılan bu harcamaların yanında, 15 liradan 70 liraya kadar ulaşabilen çeşitli aşılarıyla, 5 ila 10 lira arasında bir karşılığı olan iç ve dış parazit tedavilerinden oluşan veteriner kontrollerinden de ortalama 250-500 lira arasında ücretlendiriliyor.

KÖPEĞİN EĞİTİM MASRAFLARI DA VAR
Yapılan toplam harcamalara ilk kez köpek besleyen insanların eğitime harcadıkları paralar da eklenebiliyor. Köpekseverlerin internet sitelerinden yapılan araştırmalara göre, eğitime göndermek isteyen yüzlerce insanın fiyatlar açısından sıkıntı çektiği görülürken, eğitim yaptırmak istemeyen küçük bir kısmın da köpeklerinden uzak kalamama gerekçeleri dikkat çekiyor.
Eğitim fiyatları ise genelde bin – 2 bin dolar arası ücretlendirilirken, her köpeğin alması gerektiği belirtilen temel itaat eğitiminin fiyatları 5 yüz lira ile bin TL arasında bir paraya denk geliyor.

DMCA.com

Yorumlar

  1. Gökhan diyor ki:

    Amerikan eskimi al

Yorum Yaz

Yandex.Metrica