Georgia Aquarium – Georgia Akvaryumu

22 Eylül 2011
401 kez görüntülendi

Georgia Aquarium – Dünyanın en büyük akvaryumu

Dünyada bulunan bir birinden ilginç ve bir o kadar çeşitli deniz canlılarının hayatını yakından incelemeye görmeye ne dersiniz.

20 Bin civarında deniz canlısını bünyesinde barındıran Atlanta şehrinde kurulan Georgia Akvaryumu dünyanın en büyük akvaryumu olma ünvanını elinde bulunduruyor.

Yunus balıklarına  dokunabilir, bir birinden ilginç ve değişik  deniz canlıları ile hoş bir zaman geçirebilirsiniz,  bir birinden değişik ve çeşitli deniz canlılarını dünyanın hiç bir ülkesinde bu kadar çok bir şekilde bir arada bulamazsınız.

Buyurun Georgia Aquarium hakkında bütün bilgilere aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Akvaryumda sergilenecek balık ve diğer deniz hayvanlarının yarıdan fazlasının su kültürü ya da balık çiftliklerinden getirildiği belirtilirken, diğer kısmının ise kargo şirketi UPS aracılığıyla denizaşırı balık çiftliklerinden getirildi. Bu canlıların Atlanta`daki akvaryuma taşınmadan önce bir ay süreyle Georgia ve Florida eyaletlerinin kıyı bölgelerinde karantinada tutuldular 8 milyon galon deniz suyuyla (30 milyon litreden fazla) su alan Georgia Akvaryumu`nda 125 bin civarında balık ve deniz canlısı sergilenecek.

Daha önce en büyük hacme sahip kapalı akvaryum unvanına sahip olan Chicago Shedd akvaryumunun su hacmi ise 19 milyon litre civarında ve bu akvaryumda 20 bin civarında deniz canlısı sergileniyor. Dalgalar yüzünden alabora olan bir gemi şeklinde dizayn edilen ve inşaat malzemeleri satan Home Depot zincirinin kurucusu Bernie Marcus tarafından inşa ettirilen Georgia Akvaryumu`nun 200 milyon dolara mal olduğu ve inşaatının 2 yıl sürdüğü belirtildi. Akvaryumda 5 izleme galerisi ve dünyadaki tatlı sularda ve okyanuslardaki tüm canlılara ilişkin filmlerin sunulacağı 4 boyutlu (4-D) bir sinema salonunu bulunuyor.

Akvaryum yaz aylarına özel, pazartesiden perşembeye 8.00-18.00, cumadan pazara kadar 08.00-19.00 saatleri arası açık. Giriş yetişkinler için 24 Dolar, 55 yaşın üstündekiler için 20 Dolar, 3-12 yaş çocuklar için ise 18 Dolar. Sinema ve diğer programlar, giriş ücretine dahil değil.

Hizmete girdiği ilk yıl içerisinde 2,4 milyon ziyaretçi tarafından ziyaret edildi akvaryumun şehir ekonomisine ise 5 yıl içerisinde 1 milyar dolarlık katkı sağlayacağı hesaplanıyor. Denize kıyısı olmayan Atlanta şehrinde kurulan akvaryumda okyanus kalitesinde tuzlu su elde etmek için özel yöntemler kullanarak kirlenen suyun arıtılıp yeniden kazanılarak akvaryumda tekrar kullanılıyor…

Resmi sitesine buradan ulaşabilirsiniz: georgiaaquarium.org

Georgia Akvaryumu Video Tanıtım – 1

[pro-player width=’560′ height=’315′ type=’video’]http://video.mailce.com/145762-1.flv[/pro-player]

Georgia Akvaryumu Video Tanıtım – 2

[pro-player width=’560′ height=’315′ type=’video’]http://video.mailce.com/145762-2.flv[/pro-player]

Georgia Akvaryumu Video Tanıtım – 3

[pro-player width=’560′ height=’315′ type=’video’]http://video.mailce.com/145762-3.flv[/pro-player]

Georgia Akvaryumu Video Tanıtım – 4

[pro-player width=’560′ height=’315′ type=’video’]http://video.mailce.com/145762-4.flv[/pro-player]

Fotoğraflar ile Georgia Aquarium

Georgia Aquarium – Georgia Akvaryumu Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica