Marmara Gündem - 07 Aralık 2016, Çarşamba

Galaxy S3 ve iPhone 5 Karşılaştırması

26 Eylül 2012
2.724 kez görüntülendi

iPhone 5 ve Galaxy S3 Karşılaştırması Hangisini Almalıyım? Hangisi Daha İyi?

Evet arkadaşlar sonunda sabırsızlıkla beklediğimiz 2 akıllı telefon’da çıktı raflarda yerlerini aldı. Ama bir çoğumuz kararsız kaldık acaba iPhone 5 mi almalıyım yoksa Galaxy S3 mü almalıyım diye düşünür dururuz ve çeşitli forum sitelerinde blog sitelerinde Galaxy S3 mü daha iyi  iPhone 5 mi daha iyi diye araştırıp duruyoruz.

Bizde siz değerli ziyaretçilerimiz için bu konuyu araştırdık ve aşağıda bulunan iPhone 5 ve Galaxy S3 Karşılaştırmasını siztemize eklemeye karar verdik buyurun aşağıdaki karşılaştırmaları okuyun ve siz karar verin hangisi daha iyi bir telefon.

iPhone 5 ve Galaxy S3 İşletim sistemi ve uygulamalar

Apple, iPhone 5 ile birlikte yeni işletim sistemi iOS 6′yı da tanıttı. iOS 6′da görsel olarak pek bir yenilik bulunmasa da iOS’un akıcılığını ve ne kadar stabil bir işletim sistemi olduğunu biliyoruz. Ancak stabil olmasının yanında getirdiği eksiler de var. Bunlardan en önemlisi kişiselleştirme seçeneklerinin çok az olması. Tabi bu jailbreaksiz iPhone’lar için geçerli. Android’de ise durum biraz daha farklı. Android, kullanıcılara iOS’a göre daha fazla özgürlük veriyor. Ancak Android, iOS kadar stabil bir işletim sistemi değil.

iPhone 5 ve Galaxy S3 İşlemci ve RAM

Apple iPhone 5′te ARM Cortex A-15 tabanlı çift çekirdekli A6 işlemcisi kullanıyor. Ancak şimdilik işlemci frekansı ve kullanılan RAM hakkında bir bilgi yok. Apple, donanım özelliklerini tanıtımlarda öne çıkarmayı pek sevmiyor olmalı. Galaxy S3′te ise dört çekirdekli Qualcomm S4 işlemcisinin (1,4 GHz) ve 1 GB RAM bulunduğunu belirtelim. Galaxy S3′teki işlemci oldukça güçlü ancak iPhone 5 hakkında kesin bilgilere sahip olmadığımız için burada bir sonuç belirleyemiyoruz.

iPhone 5 ve Galaxy S3 Depolama

Burada karşılaştırma yapmak biraz daha kolay. iPhone 5 en fazla 64 GB depolama seçeneğiyle gelirken, Galaxy S3 32 GB dahili ve 64 GB’ kadar destekli microSD kart girişi ile geliyor. iPhone 5 kullanıcılarının birçoğunun 16 GB’lık versiyonu tercih ettiğini düşünürsek SD kart desteği daha da önem kazanıyor ve Galaxy S3 burada bir adım öne çıkıyor.

iPhone 5 ve Galaxy S3 Bağlanabilirlik

Bluetooth 4.0, aGPS, GLONASS, WiFi her iki telefonda da bulunan özellikler. İki telefon da LTE ve HSPA+ desteği sunuyor.

Farklara gelecek olursak; iPhone 5′te NFC desteği bulunmuyorken Galaxy S3′te bulunuyor. Ayrıca iPhone’da bulunmayan DLNA desteği ve HDMI çıkışı yine Galaxy S3′te yer alan artılardan bazıları.

iPhone 5 ve Galaxy S3 Boyut ve ağırlık

Burada yine seçim kullanıcılara kalıyor. Galaxy S3 hem boyut olarak iPhone 5′ten daha büyük, hem de ağırlık olarak daha ağır. (112 gram – 133 gram)

iPhone 5 ve Galaxy S3 Kamera

Her iki telefonda da 8 MP kamera bulunuyor. Apple, iPhone 5 ile çekilen birkaç fotoğraf yayınlandı ve bu fotoğraflar oldukça kaliteli. iPhone’in kamerasındaki geliştirmelerden bazıları video çekerken fotoğraf çekebilme özelliği ve çoğu Android telefonda bulunan panaroma modu. iPhone 5 ile çekilen fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz. Ancak burada da kesin bir galip belirlemek için iPhone 5 ile Galaxy S3′ün aynı koşullarda çektiği fotoğrafları karşılaştırmak gerekiyor. Ama iki kameranın da kalitesinin oldukça yüksek olduğunu tekrar belirtelim.

iPhone 5 ve Galaxy S3 Ekran

iPhone 5′teki en büyük yenilik kuşkusuz ekran boyutu ve çözünürlüğün değişmesi oldu. iPhone 5′te 4″ boyutunda 640 x 1136 çözünürlükte yani 16:9 oranında IPS LCD ekran bulunuyor. Bu da demek oluyor ki iPhone kullanıcıları çoğu videoyu siyah şeritler olmadan izleyebilecek. Samsung Galaxy S3′te ise 4,8″ boyutunda 720 x 1280 çözünürlükte Super AMOLED ekran bulunuyor. Panellerin birbirlerine bariz olarak bir üstünlükleri yok. iPhone 5 (326ppi) burada piksel yoğunluğu olarak Galaxy S3′e (306 ppi) üstünlük sağlıyor.

Apple’ın uygulama mağazası alanında lider konumda. En fazla seçeneğin AppStore’da olduğu kesin. Ancak Android’in marketi olan GooglePlay de son derece hızlı gelişmekte. Gün geçtikçe daha fazla uygulama yer almakta. Ama uygulama desteği olarak iPhone’u galip gösterebiliriz.

Sonuç Olarak;

Doğal olarak iki telefonda son teknoloji ve isteklerinizi yeterince karşılayacaktır. Yukarıda anlattığımız özelliklere baktığımızda  iki telefonun da kağıt üzerinde birbirlerine üstünlükleri olsa da kesin karar vermek için yeterli değil. Fakat donanım olarak Galaxy S3′ün, yazılım olaraksa iPhone 5′in üstün olduğunu söyleyebilir ve bu durumda karar gene size kalıyor…

 

DMCA.com

Yorumlar

 1. furkan diyor ki:

  birbirleri ile karşılaştırmanın bence bir anlamı yok 2 telefonda farklı ve güzel

 2. Meryem diyor ki:

  Samsung GALAXY S III tek geçerim gerisi hikaye zaten herkeste iphone 5 var biraz değişik takılın

 3. Müjde diyor ki:

  bende sizin düşüncenize katılmıyorum yukarıda bulunan yazıdan anlaşıldığı gibi kağıt üzerinde bir birlerinde çok farklı değiller zevk ve renk meselesi yani onun için Galaxy s3 bana göre daha iyi bir telefon

 4. Marmara Haber diyor ki:

  Değerli yorumunuz için teşekkürler.

 5. kumsal diyor ki:

  iphone 5 açık ara önde tabi bu benim fikrim 2 telefonuda denedim ama Galaxy s3 beni pek tatmin etmedi hem görünüşüde güzel değil

Yorum Yaz

Yandex.Metrica