Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Endonezya Deprem – Video İzle

11 Nisan 2012
516 kez görüntülendi

Endonezya Deprem – Video İzle

Endonezya’da deprem üzerine deprem meydana geliyor Endonezya depremi hakkında tüm detaylar video görüntüleri aşağıda bulunan yazımızda…

Endonezya’nın Ace açıklarında 8.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Endonezya’da meydana gelen deprem sonrasında yetkililer tsunami uyarısı yaptı.Endonezya depremi son dakika bilgileri

Endonezya’da saat 11:30 civarlarında meydana gelen 8.6 büyüklüğündeki depremin şoku sürerken, ülke yeni bir depremle daha sarsıldı.

Endonezya Jeofizik Kurumu deprem büyüklüğünü önce 8.8 olarak duyurdu, daha sonra büyüklük 8.2 olarak revize edildi. Depremin yerin 6.2 mil derinliğinde oluştuğu bildirildi.

SULAR GERİ ÇEKİLDİ, YENİ TSUNAMİ ALARMI VERİLDİ
Depremin merkez üssünde suların 10 metre çekildiği belirtilirken yeni bir tsunami alarmı daha verildi.

NTV’nin haberine göre, Endonezya Jeofizik Kurumu, Bande Ace açıklarında 8.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı. Depremin büyüklüğü ilk gelen bilgilerde, 8.9 olarak açıklanmıştı. Kurum, 8.6 büyüklüğündeki deprem sonrasında 6.5 büyüklüğünde bir artçı deprem daha meydana geldiğini belirtti. Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, Hint Okyanusu genelinde tsunami alarmı verildiğini açıkladı.

Depremin Bande Ace’ye 431 kilometre uzaklıkta açıkta meydana geldiği belirtildi. Deprem Endonezya’nın yanı sıra Hindistan, Tayland, Sri Lanka, Malezya ve Singapur’da da hissedildi. Malezya’da da yetkililer kıyıya yakın bölgelerde tsunami alarmı verdi.

ENDONEZYA DEVLET BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang, tsunami tehlikesi olmadığını ancak Sumatra adası ve çevresinde alarm seviyesinin yükseltildiğini söyledi. Bambang can ve mal kaybı olduğunu ilişkin henüz bilgi olmadığını belirtti. Endonezya depremle sarsıldığı sırada İngiltere Başbakanı David Cameron da bu ülkede bulunuyordu.

“VATANDAŞLAR YÜKSEK YERLERE KAÇTILAR”

Jakarta Büyükelçiliği 2. Katibi Fırat Sırma: “Deprem Ace vilayetinin batısında meydana geldi. Ace’deki vatandaşlar hissettiler. Yaralanan veya hayatını kaybeden vatandaş bulunmuyor. Ace’nin Sumatra adasının güney batısında meydana gelen depremin ardından hemen tsunami alarmı verildi. Hasar yok. Vatandaşların yüksek yerlere kaçtığını öğrendik. Bir deprem daha gerçekleşti ancak bir tsunami uyarısı verilmedi. Sadece Ace’de bulunan vatandaşlar hissetmişler” dedi.

TAYLAND’DA KIYIDAN UZAKLAŞIN ÇAĞRISI

Tayland Ulusal Afet Uyarı Merkezi, ülkede tsunami alarmı verilen bölgelerin 2004’teki depremde ağır hasar gören Puket Adası ve çevresi olduğunu açıkladı. Halka yapılan uyarıda, kıyı bölgelerden uzaklaşmaları ve yüksek yerlere çıkmaları istendi.

SRİ LANKA’DA DA TSUNAMİ ALARMI VERDİ

Tayland’ın ardından Sri Lanka da, ada genelinde tsunami uyarısı yaptı. Sri Lankalı yetkililer, kıyılardaki yaşayan insanların iç kesimlere çekilmesini istedi.

HİNT OKYANUSU GENELİNDE TSUNAMİ ALARMI

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi de, Hint Okyanusu genelinde tsunami alarmı verildiğini açıkladı. Merkez’den yapılan açıklamada, bu büyüklükte bir depremin büyük tsunamiler yaratma potansiyeli taşıdığı belirtilerek, tsunaminin Hint Okyanusu kıyılarını etkileyebileceği ifade edildi.

“TSUNAMİ OLURSA 50 BİN KİŞİYİ KAYBEDEBİLİRİZ…”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Doğan Perinçek, Endonezya’nın Ace açıklarında meydana gelen 8.6 büyüklüğündeki depremi değerlendirdi.

Aynı bölgede 2004 yılında olan depremi hatırlatan Prof. Dr. Perinçek, “2004 yılındaki 9.0 büyüklüğündeki depremde 5 ila 30 metre yüksekliğinde dalgalar oluşmuştu. Umarız bu deprem tsunami yaratmaz. Eğer yaratırsa en az 50 bin kişiyi kaybedebiliriz. 15-20 metrelik dalga oluşabilir”diye konuştu.

HASAR YOK SU SEVİYESİ NORMAL

Endonezya Jeofizik Ajansı hasara ilişkin bir bilgi gelmediğini ve bölgedeki su seviyesinin olağan olduğunu açıkladı. Deprem Ace’ye 431 km uzaklıkta ve 33 km derinlikte olduğu belirlendi.

HİNT OKYANUSU’NDA HİSSEDİLDİ

Alınan bilgilere göre deprem, Singapur, Tayland ve Hint Okyanusu’nun bir bölümünde de hissedildi. Pasifik Tsunami İzleme Merkezi Hint Okyanusu’nun gözlem altına alındığını duyurdu.

İşte depremin meydana geldiği nokta…

 

“ATEŞ ÇEMBERİ”

Endonezya, “Pasifik Ateş Çemberi” olarak tabir edilen ve sık sık deprem, tsunami ve yanardağ patlamalarının olduğu bölgede bulunuyor. Ülkede, 26 Aralık 2004’de 9 büyüklüğünde meydana gelen deprem ve ardından oluşan tsunamide 230 bin kişi hayatını kaybetti. Açe bölgesinde ise en son Ocak 2012’de 7.3 büyüklüğünde bir deprem oldu.

Dünyayı sarsan en büyük depremlerden birisi de geçtiğimiz yıl Japonya’da meydana gelmişti.

Japonya’da meydana gelen 8,9 büyüklüğündeki depremin ardından oluşan tsunamide yaklaşık 400 kişi hayatını kaybetmişti. Öte yandan Fukuşima nükleer santralinde sızıntı meydana gelmişti.

İŞTE EN BÜYÜK DEPREMLER

1- 22 Mayıs 1960 – Şili – Santiago ve Concepcion’u vuran 9.5 büyüklüğündeki deprem, volkanik hareketlenmeye ve büyük gel-git dalgalarına neden oldu. Depremde 5000 kişi öldü, 2 milyon kişi evsiz kaldı.

2- 28 Mart 1964 – Alaska – Alaska ve batıdaki Yukon Bölgesi’nde etkili olan 9.2 büyüklüğündeki depremde, 125 kişi hayatını kaybetti, 311 milyon dolarlık hasar meydana geldi.

3- 9 Mart 1957 – Alaska – Andreanof Adası’nda meydana gelen 9.1 büyüklüğündeki deprem, 15 metre yüksekliğinde tsunami dalgalarına neden oldu. 4- 4 Kasım 1952 – Rusya – Havaii adalarında etkili olan deprem dalgalarına neden olan depremin büyüklüğü 9.0 olarak belirlendi. Depremde ölen ya da yaralanan olmadı.

5- 26 Aralık 2004 – Endonezya – Büyüklüğü 8.9

Endonezya Deprem – Video İzle Haberine Ait Etiketler

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica