Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

En Güzel Denizler

14 Nisan 2016
17 kez görüntülendi

EN GÜZEL DENİZLER

Tatil programlarında en çok yapılan şey denize girmektir. Denizin rahatlatıcı özelliği vardır.

Deniz vazgeçilmez bir tatil unsurudur. İnsanlar tatil yapmak için bütün yıl yazı beklerler. Denizin keyfini çıkarmak isterler. Türkiye’de denize girilecek bir sürü yer vardır. Bunlardan biri Antalya’daki Çıralı plajıdır. Dereden akan suyun caretta carettalarla buluşmasını izliyorsunuz.

cirali-plaji

Oraya giderken tarihi bir geçit olan Kral Zeus’un mezarını, antik tiyatroyu ve hamam kalıntılarını görürsünüz. Fethiye de Kelebekler Vadisi ve Ölüdeniz ‘i içinde barındırmaktadır. Kelebekler Vadisi dünya mirasıdır. Sit alanıdır aynı zamanda. Muhteşem bir denize sahip olan Ölüdeniz de yüzerken üzerinizden paraşütçülerin geçmesi keyfinize keyif katıyor. Kum açısından zengin olan ve mükemmel bir denize sahip olan Kumköy plajı Side’de yer almaktadır.

kumkoy-plaji

Denizi çok berrak ve adı üstünde kumlu olan Marmaris’in İncekum plajı Kleopatra plajıyla karşı karşıyadır. Muhteşem bir güzelliğe sahip olan Asos; Kadırga koyuna sahiptir. Deniz ve doğanın muhteşem birleşimi uzun birleşimi uzun bir plajın keyfini çıkarmamızı sağlıyor.  Bahsi geçmişken Kleopatra plajından da bahsetmek gerek. Kleopatra plajı; altın renkli kumuyla Alanya Kalesinin eteklerinde ve Damlataş Mağarasını barındırıyor. Türkiye’nin en ünlü plajı dünyada eşi benzeri olmayan İztuzu Plajı; tatlı su ile tuzlu su arasında kalıyor. Belli saatlerde girmek yasaktır. Çünkü kaplumbağalar yumurtalarını bırakıyor. Plaj Dalyan’da yer almaktadır.

iztuzu-plaji

Tatilcilerin en çok gittiği plaj Bodrum’da Ortakent plajıdır. Su sporları oldukça fazla yapılmaktadır. Marmaris’in muhteşem bir güzelliğine sahip olan Amos; bir antik kenttir aynı zamanda. Hem tarih hem deniz yolculuğu bir aradadır. Çok nadir görülen bir plaj da Ilıca plajıdır. Denizin içinde sıcak su kaynakları bulunmaktadır. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir plaj yoktur. Çeşme’de bulunmaktadır.

ilica-plaji

Soğuk deniz seviyorsanız Bozcaada’daki Ayazma plajına mutlaka uğramalısınız. Son olarak en ünlü plajlardan birisi Ayvalıkta’ki Sarımsaklı Plajıdır. Sahil kumlu olmakla birlikte kumu dünyanın en mükemmel kumu olarak belgelendirmiştir.

Türkiye’de bu kadar plaj varken denize girecek yerler oldukça fazladır. Denize girecek yerlerin çok olması ülkemizde tatil yapmayı cazipleştiriyor.

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica