Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Emirgan Turistik Mobese Kameraları İzle

29 Nisan 2016
14 kez görüntülendi

 

emirgan-turistik-mobese

Emirgan deyince insanların aklına ilk gelen çay olmaktadır. Çay bahçeleri ile ünlü olan Emirgan, eski dönemlerde bir bardak çay içmenin en büyük keyif verdiği mekân olarak bilindiğinden bu gelenek hala yaşatılmaktadır. Kanlıcada yenilen yoğurttan sonra Emirgan’da çay içmek İstanbullular için neredeyse adet haline gelmiştir. Belki bugün modern alışveriş merkezleri, cafeler vs. eski adetlerin yerini alsa da Emirgan’da içilecek çay hala değerini korumaktadır. İstanbul’un nadide köşelerinden olan Emirgan mobese köşkler, lale bahçeleri ve Boğaz’a bakan eşsiz manzarası ile Sokullu Mehmet Paşa tarafından nişancısı Feridun Bey’e hediye edilmiş bir alandır. Bölgenin hediye edilmesiyle birlikte ilk olarak bir köşk ve müştemilatı yapılmıştır, daha sonra da yapılar birbirini izlemiştir. Meşhur Emirgan Koru’sunun yapımı da bu döneme denk gelmiştir.

emirgan-korusu

Her mevsim ayrı bir atmosferi ve güzelliği olan Emirgan mobese, İstanbul’da cennetten köşe sayılan nadide mekânlardan biridir. Bu bölgeye dikilen laleler her sene baharın gelişini müjdelemektedir ve lalelerin oluşturduğu renk cümbüşü ile kişiler büyük bir huzura ermektedir. Emirgan Koru’sunun yapılması 16. Yüzyıla denk gelmiştir ve koru çam ağaçları ile donatılmıştır. Emirgan Koru’sunun ismine dair anlatılanlar ilginç olup IV. Murat dönemine dayanmaktadır. IV. Murat Revan Seferi ile başarı elde edince Revan muhafızlarından Emir Gune, teslim olarak elindeki kaleyi IV. Murat’a vermiştir. Bu davranışından dolayı kendisine vezirlik verilmiş ve bir de koru bağışlanmıştır. Koru da ismini Emir Gune’den almıştır.

1871-1878 yılları arasında üç köşk yapılan koru 19. Yüzyılda Mısır Hıdivi İsmail Paşa’ya hediye olarak verilmiştir ve köşkler de o vakit yapılmıştır. Sarı, Beyaz ve Pembe köşk ismindeki bu köşkler günümüze kadar ulaşmışlardır. Yaklaşık 480 dönüme sahip olan Emirgan mobese Korusu, İstanbul’daki en önemli ve en muhteşem dinlence mekânlarındandır.

Emirgan Mobese Kameraları İzle

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica