Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Eminönü Turistik Mobese Kameraları İzle

29 Nisan 2016
107 kez görüntülendi

 

eminonu mobese

Eminönü Meydanı her gün kalabalık insan yığınlarının koşturup durduğu ve çok sık ziyaret edilen meydanlardandır. Bu meydanın sahip olduğu en önemli tarihi yapı ise Mısır Çarşısı’dır. Neredeyse 8 bin yıllık bir tarihi bünyesinde barındıran Eminönü mobese, Yeni Cami ve Çiçek Pazarı’na da ev sahipliği yapman bir meydandır. Eminönü’nün bulunduğu coğrafya tarihi geçmişi itibariyle yarımada olarak anılmaktadır. Meydanda en çok dikkati çeken ve ismiyle özdeşleşmiş olan Eminönü güvercinleri, Yeni Cami’nin Mısır Çarşısı’na bakan geniş meydanında gün boyunca uçuşmaktadır.

galata koprusu mobese

Bizans’ın ilk kurulduğu yer olan Topkapı çevresi ve Sirkeci Meydanı’nın bulunduğu alan olup bu alan tüm Sirkeci ile Eminönü’nün liman olduğu bir alandır. 10 yüzyılda ticaretin öncüleri olan Cenevizliler ve Pisalılar buralarda ayrıcalıklar elde edip koloniler kurunca bölge canlı bir ticaret merkezi haline gelmiştir. Osmanlı devleti döneminde de ticaretin canlılık kattığı bu bölge ticari canlılığını hiç kaybetmemiştir. Halen çok canlı bir ticaret merkezi olan Eminönü mobese, gündüzleri büyük bir kalabalığa şahit olmaktadır. Geceleri ise bu kalabalık meydan bomboş olmakta ve ıssızlaşmaktadır. Geceleri o büyük kalabalıktan eser kalmamaktadır.

19.yüzyılda tramvayların gelişi ve yeni rıhtımların yapılması ile bölge çok daha canlı ve farklı bir mekâna dönüşmüştür. Sirkeci Garı’nın yapılasından sonra da bölgede bambaşka bir hava esmeye başlamıştır. 1938’den sonra meydanın fiziki yapısında büyük değişiklikler yapılmıştır. Özellikle Mısır Çarşı’sının varlığı Eminönü mobese için bir ayrıcalık olup son dönemlerde düzenlenen etkinliler, aktiviteler, sanatsal faaliyetler ile ve de Adalar, Üsküdar, Kadıköy ve Boğaz’a yolcu taşımacılığı yapan vapurların iskeleleri meydana ayrı bir canlılık kazandırmaktadır. Meydan İstanbul’un farklı birçok noktasına sefer yapan otobüslerin de ana terminallerini barındırmaktadır.

Emirgan Mobese Kameraları İzle

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica