Marmara Gündem - 08 Aralık 2016, Perşembe

Dragos Turistik Mobese Kameraları İzle

24 Nisan 2016
149 kez görüntülendi

Kartal-Dragos-Tepesi

Marmara Denizi’nin incisi yakıştırılması yapılan Prens Adaları, İstanbul’daki merkezler içerinden en güzel olarak Dragos Tepelerinden izlenmektedir. Dragos Tepeleri, olağanüstü bir Adalar ve Marmara panoramasına sahip olup bu manzara üzerinde doğan mehtabın izlenmesi ayrı bir keyif ve huzur vermektedir.Tepelerin bulunduğu yöreye ait geçmişin 6. Yüzyıla ait olduğu bilinmektedir.Bugünkü Kartal ve Maltepe sınırları içerisinde yer alan yörenin Bizans ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu Yakası’nın en önemli yerleşim alanlarından biri olduğu rivayet edilmektedir.

dragos

Maltepe için anlatılanlar çok ilginç olup Maltepe isminin hazine tepesi anlamına geldiği ve bu ismin Türkler tarafından bölgeye verildiği bilinmektedir.Bölge ismini Dragos Tepeleri adından almaktadır ve Dragos kelime olarak ejderha anlamına gelmektedir. Bölgenin ismini aldığı hikâyeye göre bu bölgede bir hazinenin yer aldığı ve hazineyi bekleyen bir ejderhanın varlığından bahsedilmektedir. Kartal için anlatılan hikâye de çok ilginç olup Kartelli isminden Kartal’a dönüştüğü söylenmektedir.Bölgeye gelen ve burayı zamanla tanınmış bir beldeye dönüştüren Kartelli isimli bir balıkçının ismi Kartal olarak bölgenin adını almasını sağlamıştır.

Bölgede Kartal ile Maltepe arasından geçen Dragos Çayı, Bizans ile Türkler arasındaki ilk sınır olarak bilinmektedir.Önceleri küçük bir yerleşim yeri iken zamanla bölgede banliyö hattı sayesinde gelişmeler yaşanmış ve hareketlilik artmıştır. Dragos Tepesi, İstanbul’un balkonu yakıştırmasını alarak daha sonraları ise pek çok ziyaretçinin akın ettiği bir tabiat cennetine dönüşmüştür.Tepede bulunan sosyal tesisler sayesinde ise birçok ziyaretçi hem doğanın tadını çıkarmakta hem de geceleri mehtabı izlemenin tadına varmaktadır.İstanbul’un adeta kuşbakışı fotoğrafını çeken bu tepedeki sosyal tesisler sayesinde denizin ve yeşilin keyfini sürmek bambaşka olmaktadır.Bu inanılmaz manzarayı görmek ve adeta bir dinlence merkezi olan bölgeye doğa ile kafayı dinlemek üzere her gün yüzlerce kişi tepeyi ziyaret etmektedir.

Anadolu Hisarı Turistik Mobese Kameraları İzle

DMCA.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yandex.Metrica